Ventspils pusē atrasts mamuta zobs 1
Ventspils novadā, jūras malā Ovīšos, gadījies kāds visnotaļ rets atradums – salīdzinoši jauna mamuta zobs, un to uzgājis “LNT Ziņu” operators Sergejs Zavorotņevs, pirmdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.
Ģeoloģijas doktors un Latvijas Dabas muzeja vecākais paleontologs Ivars Zupiņš, ieraugot fosiliju, atzīst, ka atradums ir salīdzinoši jauna – apmēram 9-11 gadus veca – mamutēna zobs, varētu teikt – piena zobs.
“Tādi atradumi ir ārkārtīgi reti, un arī tādi cilvēki ir ārkārtīgi reti, kas māk pievērst uzmanību. Ļoti svarīgi, ka tie atradumi laicīgi tiek dokumentēti. Ir ļoti no svara, ja nosaka tā dzīvnieka vecumu, var teikt – miršanas datumu, tas dod informāciju par slāņiem, kur tā fosilija ir atradusies,” stāstīja eksperts.
Atšķirībā no cilvēkiem, kam dzīves laikā ir trīs zobu komplekti – piena, pastāvīgie un mākslīgie -, mamutiem mūža laikā zobi ir mainījušies apmēram piecas reizes. Pētnieks atzīst, ka, līdzīgi kā ziloņi, kvantitātes ziņā mamuti nav bijuši īpaši zobaini.
Latvijas mērogā šis ir tikai kāds 40.-45. zināmais mamuta atradums, kas ir droši apzināms.
Vērtīgo atradumu atradējs dāvinās Latvijas Dabas muzejam.
Iepriekšējo reizi mamuta zobs muzejam dāvināts 2014.gadā. Zemūdens medību sacensību laikā pie Pāvilostas aptuveni viena km attālumā no krasta 5 metru dziļumā jūras gultnē starp akmeņiem ūdenslīdējs Igors Jefimovs pamanīja neparastas formas objektu, ko izcēla un iznesa krastā. Pēc konsultācijas ar muzeja paleontologiem atklājās, ka atradums ir mamuta (Mammuthus primigenius) dzeroklis.