Ģirts Valdis Kristovskis 5
“Pilsēta iegūs valsts pārvaldē pieredzējušu, vispusīgi izglītotu speciālistu ar plašu redzesloku, kurš efektīvi strādā pilsētas un sabiedrības interesēs. Mans darba laiks tiks ziedots pilsētai, nevis sēdēšanai uz apsūdzēto sola, ko praktizē līdzšinējais pilsētas mērs. Spēšu nodrošināt tādu pašvaldības pārvaldi, kas sekmēs pilsētas tautsaimniecības izaugsmi, radīs darba vietas un veicinās radošumu sabiedrībā. Ventspils būs brīva no korupcijas un tukšas izrādīšanās, ventspilnieki atgūs pašcieņu un lepnumu par savu pilsētu.”
Latvijas Reģionu apvienība, “Vienotība” un Nacionālā apvienība
Politiķa karjera bijusi spilgtiem amatiem un straujiem pavērsieniem bagāta. No 1989. līdz 1994. gadam bijis Ventspils domes deputāts. Vēlāk Zemessardzes štāba priekšnieks (1991. – 1993.) un vairāku Saeimu deputāts (sākotnēji pārstāvējis partiju “Latvijas ceļš”, vēlāk – “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK). Bijis iekšlietu ministrs Birkava un Gaiļa valdībā, aizsardzības ministrs Krištopāna, Šķēles, Bērziņa un Repšes valdībā. 2004. gadā ievēlēts par Eiropas Parlamenta deputātu. 2009. gadā ievēlēts Rīgas domē no paša izveidotās partijas “Pilsoniskā savienība” saraksta, bet gadu vēlāk jau kā “Vienotības” pārstāvis ievēlēts 10. Saeimā un kļuvis par ārlietu ministru Valda Dombrovska valdībā. Pēc neveiksmīga starta 11. Saeimas vēlēšanās Kristovskis uz vairākiem gadiem pazuda no politiskās skatuves. Šajā laikā viņš strādāja par toreizējā EP deputāta Kārļa Šadurska palīgu un darbojās privātajā uzņēmējdarbībā.
Juris Rozenvalds: Apvienotajā sarakstā ietilpstošo partiju cerības iegūt vēlēšanās vairāk par 2013. gadā iegūtiem trim mandātiem (no 13) varētu būt balstītas tai apstāklī, ka pēdējos gados Ventspils ekonomiskā situācija vairs nav tik spoža kā agrāk. Līdz ar to varētu pieaugt to vēlētāju skaits, kuri vēlētos kādas pārmaiņas. Tomēr saraksta programmatiskais piedāvājums šķiet visai deklaratīvs, piemēram, solījumi pēc 25 gadu stagnācijas radīt Ventspilī brīvu tirgus ekonomiku, atjaunot tranzīta plūsmu un atgūt Ventspilij Baltijas vadošās ostas statusu. Otra saraksta problēma varētu būt saistīta ar tā līderi. Kaut gan Kristovskis ir dzimis ventspilnieks un viņam ir diezgan iespaidīgs politisko amatu saraksts, tomēr viņa politiskās karjeras virsotnes ir pagātnē, un tās bija saistītas ar darbošanos galvenokārt nacionālajā un ES līmenī. Turpretim viņa panākumi pašvaldības līmenī bija visai pieticīgi. Ņemot vērā, ka vēlēšanu iznākumu lielā mērā noteiks sarakstu līderu personības, Kristovska izredzes pārspēt Lembergu nav pārāk lielas.
Atzīme: ★★★
Andris Akmentiņš: PAR. Kvalitatīvai opozīcijai jābūt, un programma atbilst aktualitātēm. Labākā ideja ir plašo tēriņu efektivitātes audits, lai gan kurš to novērtēs? Reālā Ventspils nav nedz leiputrija vērienīgajās tūrisma reklāmās, nedz Mordora konkurentu ķengās. Jautājums ir par spēju realizēt solīto. Piemēram, augstskolu pilsētā jūt maz, parasti universitāšu pilsētās tā nav (bet vai to varēs mainīt bijusī rektore, kurai šāda iespēja jau bija?).
PRET. Viegli nebūs – pat apolitiski vietējie atceras Kristovska ne pārāk veiksmīgu darbību agrākos laikos. Rodas jautājums par spēju kaut ko vispār ietekmēt. “Pilsoniskās savienības” TV diskusijās kādreiz bija jūtama jauda, kas vēlāk pagaisa kaut kur “Vienotībā”. Pašreizējā kampaņā tādus muskuļus nejūt, reklāmas avīzē ir vairāk sīku burtu nekā lielu domu. Osta kā Baltijas līderis skan pārāk rožaini bez papildu informācijas – vai ar NATO kravām pietiks?
Atzīme: ★★