Ventspilī vienoties par mēra ievēlēšanu var neizdoties. Tas var draudēt ar domes atlaišanu 76
Ventspils līdzšinējā varas partija “Latvijai un Ventspilij” vēlēšanās svin uzvaru. Tiesa gan, atbalsts tai ir samazinājies un vairākumu domē tai saglabāt ļāvuši tikai daži simti balsu. Lemberga sāncenši uzskata, ka uzvara panākta ar pretlikumīgiem līdzekļiem un jau pirms vēlēšanām solīja rezultātu apstrīdēt, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga.”
“Latvijai un Ventspilij” ieguvusi 7 no 13 vietām Ventspils domē. Kamēr partijas līderis Lembergs ir ieslodzījumā, spēku samērs esošajai varai un opozīcijai domē būs vienāds, un vienoties par mēra ievēlēšanu var neizdoties.
Notiesājošs spriedums smagos noziegumos un Aivara Lemberga apcietināšana tiesas zālē īsi pirms priekšvēlēšanu kampaņas sākuma Ventspils domes opozīcijas partijām šoreiz deva reālas cerības gāzt 32 gadus ilgušo Lemberga varu pilsētā.
Pēdējos 13 gadus tiesa viņam bija liegusi pildīt mēra pienākumus, taču faktiski pilsētu turpināja vadīt Lembergs. Līdz ar apcietinājumu šī gada februārī šis liegums tika atcelts, tādēļ politiķis atkal varēja sevi saukt par mēru.
“Lemberga kungam ir atcelts drošības līdzeklis, kas viņam liedz pildīt priekšsēdētāja pienākumus. Un viņam nav nekādu šķēršļu attālināti to darīt ar korespondences palīdzību,” raidījumam atklāj zvērināts advokāts Māris Grudulis.
Lembergs lūdzis atļauju cietumā izmantot datoru un internetu, taču saņēmis atteikumu. Par to iesniedzis sūdzību Satversmes tiesā. Pēc mēneša sagaidāms tiesas lēmums, vai ierosināt lietu.
Iespēja pārsūdzēt lēmumu par apcietinājumu Lemberga aizstāvjiem būs tikai pēc dažām nedēļām. Skaidrs, ka aiz restēm viņš pavadīs vēl vismaz vairākus mēnešus. No turienes arī plāno turpināt vadīt Ventspili ar vēstuļu palīdzību.
“Šī tomēr ir arī viņam konstitucionāla tiesība kandidēt vēlēšanās, un ar likumu viņam nav atņemtas tiesības kandidēt vēlēšanās un tas, ka viņš atrodas apcietinājumā, juridiski tas nav šķērslis, un līdz ar to Lemberga kungs arī šo iespēju izmanto,” norāda Grudulis.
“Pilsētu vada komanda. Kā jau es teicu, mums ir katram sava atbildības joma. Protams, ka Lemberga kungs ir tajā ziņā ļoti aktīvs, ka viņš regulāri izskata dokumentus un viņš arī atsūta savu viedokli par to vai citu jautājumu.
Mēs to izvērtējam, bet skaidrs, ka viņš ikdienas darbā aktīvi piedalīties nevar,” skaidro Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks (Latvijai un Ventspilij) Jānis Vītoliņš.
Lemberga partijas “Latvijai un Ventspilij” sīvākais konkurents bija kopīgais “Jaunās Vienotības” un Latvijas Reģionu apvienības saraksts.
“Ja likums nosaka, ka domes darbs notiek domē un patstāvīgajās komitejās, tad Ventspilī Lembergs ir izdarījis tā, lai domes darbs notiktu komisijās, kuras viņš pats izveido.
Nu, šķietami demokrātiski, bet tur, kur tās ir tās lielākās atbildības un lielākais darbs notiek kā Budžeta un ekonomikas komisija, kā tā saucamā Mārketinga padome, tur neviens opozīcijas deputāts vai viņa pārstāvis netiek pielaists.
Saskaņā ar Satversmes tiesas 2017. gada lēmumu mums bija iespēja sākt tiesvedību par mūsu vēlētāju un mūsu pašu subjektīvo tiesību, Satversmē noteikto tiesību nodrošināšanu.
Šonedēļ, 31. maijā, Augstākās tiesas Senāta spriedums, viņš gan vēl nav galīgais, bet viņš, manuprāt, skaidri parāda, ka demokrātija šeit nav bijusi un deputāta tiesības ir tikušas iespaidotas,” stāsta Ventspils pilsētas domes deputāts (Latvijas Reģionu apvienība) Aivis Landmanis.
“Latvijai un Ventspilij” sāncenši VARAM ministrijai, KNAB, policijai un Centrālajai vēlēšanu komisijai rakstījuši neskaitāmus iesniegumus par iespējamiem pārkāpumiem priekšvēlēšanu laikā.
Tam iznāca četri numuri, kas bija veltīti Lemberga konkurentu nozākāšanai. Piekto KNAB uzgāja un izņēma, pirms tas nonāca pie lasītājiem.
Anonīmās avīzes eksemplārus atrada daudzdzīvokļu mājas pagrabā Sarkanmuižas dambī. Šī ēka Ventspilī pazīstama ar to, ka savulaik te bija deklarējies Aivars Lembergs.
Šī iemesla dēļ viņš te pavadīja arī daļu no sava mājas aresta. Tagad tajā pašā dzīvoklī atrodas Ventspils attīstības aģentūra.
Pret šo organizāciju ASV noteikusi sankcijas, tāpat kā pret Lembergu. Tās finansējums nāca no Ventspils pašvaldības iestādēm un Lembergs tur saņēma teju 100 tūkstošu eiro algu gadā.
Pēc sankciju piemērošanas aģentūras ienākumi apsīka un tā tika pārreģistrēta Lemberga dzīvoklī.
NP: Anonīmie izdevumi, kas tika atrasti adresē, kurā atrodas arī Lemberga kunga dzīvoklis, vai zināt, vai viņam ir kāda saistība ar šiem izdevumiem?
“Neesmu redzējis, ka Lemberga kungs, atrodoties Rīgas Centrālcietumā, iespiestu kādu avīzi un izplatītu,” atbildēja Grudulis.
KNAB izdevumus atzinis par slēptu aģitāciju un aizliedzis izplatīšanu. Pagaidām birojs vēl nav izlēmis, vai piemērot administratīvo sodu vai rosināt kriminālprocesu.
“Mēs varam sadarboties arī ar partiju “Latvijai un Ventspilij”, ja viņa ir bez sava līdera, kurš šobrīd cietumā. Ja viņš vada partiju, tad mums šī sadarbība nav iespējama, absolūti,” atzīst Ventspils pilsētas domes deputāta kandidāts (Jaunā konservatīvā partija) Bruno Jurševics.
NP: Vai redzat to kā iespējamu reālu variantu?
“Tas nav reāls variants, jo viņi no sava līdera neatteiksies. Jo tas ir kā mafijai, no sava vadoņa atteikties nevar, jo visi ir sasaistīti cieši.”
“Viņš ir mūsu saraksta pirmais numurs un mēra kandidāts, bet skatīsimies pēc vēlēšanu rezultātiem, un man personīgi nav šaubu, ka viņš tiks ievēlēts par deputātu,” pauda Vītoliņš.
“Latvijai un Ventspilij” sāncenši tik ļoti neticēja iespējai uzvarēt, ka jau pirms vēlēšanām plānoja apstrīdēt to rezultātus.
Ventspils opozīcija vairākkārt aicinājusi Centrālo vēlēšanu komisiju un Saeimas deputātus mainīt kārtību, kā tiek rīkotas pašvaldību vēlēšanas.
Tā kā vēlēšanas rīko domes ieceltas personas un urnas visu iepriekšējās balsošanas laiku atrodas pašvaldībām piederošās telpās, esot pārāk daudz iespēju manipulēt ar rezultātiem, uzskata Ventspils opozīcija.