Ventspilī aplūkojama unikāla senlieta 0
Ventspils muzejā aplūkojams senākais visā Austrumbaltijā zināmais cilvēka darinātais priekšmets – Lingbi cirvis, liecina informācija portālā ventspils.lv. Senais priekšmets pirms gandrīz trim gadiem jau bija izlikts apskatei Ventspils muzejā, Ventspils Livonijas ordeņa pilī, bet nu, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālajam atbalstam, tas skatāms muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā
No ziemeļbrieža raga darinātais priekšmets atrasts 2009. gadā Saldus novadā netālu no Ventas pietekas Zaņas. Atradēja pieredze arheoloģiskajos izrakumos ļāva necilo raga fragmentu novērtēt kā iespējamu senlietu un informēt par to Ventspils muzeju. Neparastā priekšmeta izpētē aktīvi iesaistījās senākā akmens laikmeta pētniece, arheoloģe Ilga Zagorska, kura atzina, ka ārēji necilo rīku darinājuši pirmie cilvēki Latvijas teritorijā pēc ledus laikmeta. Pateicoties viņai, Ķīles Universitātes laboratorijā tika veikta priekšmeta fragmenta analīze ar radioaktīvā oglekļa (C14) datēšanas metodi. Tās rezultāti apstiprināja raga priekšmeta senumu – izrādījās, ka apstrādātā raga rīks ir ticis izmantots ap 12 500 gadus tālā pagātnē. Šis datējums lika arī atvirzīt pirmo cilvēku ienākšanu Austrumbaltijā – tas noticis vismaz 2000 gadu agrāk, nekā uzskatīts līdz šim. Atradums tika uzdāvināts Ventspils muzejam un šobrīd apskatāms visiem interesentiem.
Līdz šim šādi priekšmeti atrasti galvenokārt Daugavas senlejā, bet pie Ventas iegūti tikai neapstrādāti ziemeļbriežu ragi un to fragmenti. Atradums pie Zaņas upes, senās Ventas baseinā, ir ne tikai senākais šobrīd datētais cilvēka darināts priekšmets Austrumbaltijā, bet arī pirmais drošais atradums, kas sniedz ziņas par pirmajiem iedzīvotājiem Rietumlatvijā.