Vēdināšanas sistēma Air Box.
Vēdināšanas sistēma Air Box.
Foto: Indulis Burka

Ventilācijas ierīkošana jau esošajiem logiem – ir vairāki risinājumi 1

“Vai iespējams ierīkot ventilāciju jau esošos logos? Savulaik par to, taupot naudu, netika padomāts, un nu jācīnās ar pārāk lielu mitrumu un pelējumu.” PĒTERIS OGRĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Protams, var ierīkot ventilāciju arī jau gatavos logos, tikai tas būs nedaudz dārgāk, nekā pasūtot jaunus logus ar jau iebūvētām ventilācijas sistēmām,” skaidro SIA Mūsu lodzinieks menedžeris Renārs Auziņš.

Neveramiem logiem…

Ja logs nav verams, viena no iespējām ir ventilācijas sistēmu (piemēram, Renson) iebūvēt stikla paketē tās izgatavošanas laikā. Tas nozīmē, ka jāpasūta jauna pakete, kas būs mazliet zemāka, bet ar pievienotu ventilāciju. Rāmis paliek tas pats vecais. Gar visu loga augšmalu tiek iebūvēta gaisa apmaiņas sistēma, kuru var atvērt un aizvērt ar roku darbināmu sviru. Cena atkarīga no loga izmēra un izvēlētās ventilācijas sistēmas. Ierīce parasti aizņem dažus augšējos loga centimetrus. Ierīces izmērs atkarīgs no telpas platības – jo tā lielāka, jo lielāka ierīce nepieciešama. Protams, jāņem vērā, ka jebkurai logā ierīkotai ventilācijas sistēmai vajadzīgs, lai telpā būtu vēl kādas gaisa pieplūdes avots. Tieši šī problēma dzīvokļos ir visbiežākā – ieliek hermētiski noslēdzamu logu un arī tādas pašas durvis, bet dabiskās ventilācijas kanālam priekšā pieliek tvaiku nosūcēju.

…un veramiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt veramajiem logiem iespēju ir mazliet vairāk. Protams, tajos jau sākotnēji paredzēts vēdināšanas režīms. Pagriežot rokturi 45 grādu leņķī, vērtne par 2–3 milimetriem atbrīvojas, blīvgumijas vairs nav piespiestas, un notiek gaisa apmaiņa.

Ja nepieciešama jaudīgāka ventilācija, iespējams ierīkot, piemēram Air Box ventilācijas sistēmu. Loga augšējā daļā tiek iestrādātas šaurākas blīvgumijas, savukārt uz loga rāmja montēts ar roku darbināms plastmasas aizvars.

Vedinašanas sistema Aereco.
Foto: Indulis Burka

“Ja pašam kontrolēt ventilācijas sistēmas darbību šķiet apgrūtinoši, var izvēlēties Francijā radītu sistēmu Aereco, kas reaģē uz gaisa mitrumu. Tiklīdz tas pārsniedz 50 procentu, ventilācija atveras un izlaiž silto un mitro gaisu. Tiklīdz gaisa mitrums samazināts, sistēma aizveras. Ierīcē ir poli­amīda sloksnītes, kuras mitrumā piebriest un izžūstot saraujas. Tas arī ir ierīces darbības pamatā,” skaidro Renārs Auziņš.

Šādas sistēmas ierīkošana, logu izgatavojot, maksā 50–60 eiro. Ierīkojot pie klienta mājās, tas izmaksās aptuveni 90 eiro. Air Box ventilācijas sistēma bez ierīkošanas izmaksā aptuveni 20 eiro. Protams, ventilācijas sistēmu ir daudz vairāk, un katrs var piemeklēt savai situācijai vispiemērotāko.

Lētākie risinājumi netaupa siltumu

Par iespējām ierīkot ventilāciju koka un koka–alumīnija logos stāsta SIA Flora speciālists Arnis Veidenbergs:

“Pastāv vairāki risinājumi. Loga vērtnes augšpusē var pieskrūvēt ventilācijas aizvaru, izņemt attiecīgajā vietā blīvgumijas un aizsargu pieskrūvēt no loga ārpuses. Šāda sistēma nodrošina lielāku gaisa pieplūdi, taču tai ir virkne trūkumu. Piemēram, tā sauktās vēja klapes, kas aizveras pie lielāka vēja ātruma, zināmos apstākļos var radīt nepatīkamu dūkoņu vai svilpošanu. Esmu šādu sistēmu izmēģinājis savā mājoklī un nebiju apmierināts. Ierīces izmaksas bez montāžas – sākot no 20 eiro.

Reklāma
Reklāma

Nākamais risinājums – loga kārbā iefrēzēt ventilācijas atveres. Šādās sistēmās jau var ievietot filtrus, kas ventilāciju atver atkarībā no gaisa mitruma telpā. Ierīces izmaksas bez ierīkošanas – sākot no 70 eiro. Taču tāpat kā pirmajā gadījumā loga vērtne vai kārba tiek neglābjami sabojāta. Zonā, kur ierīkota ventilācija, tiek būtiski samazināta loga spēja saglabāt siltumu. Tāpat mitrums var ietekmēt koksni, no kuras logs izgatavots.”

Ierīces ar siltummaini

Efektīvākas ir dārgākas sistēmas, kuras gan jāparedz, būvējot loga ailu, ir ventilācijas sistēmas ar siltummaini. Ierīces izmaksas bez uzstādīšanas – aptuveni 1500 eiro. Pēc būtības tā ir kon­strukcija, ko montē zem palodzes, loga sānos vai augšpusē. Siltummainis nozīmē to, ka uz āru plūstošais siltais gaiss zināmā mērā sasilda gaisu, kas ieplūst no ārpuses. Šajās sistēmās tāpat iespējams iebūvēt ogļu, ziedputekšņu vai kādus citus filtrus, kas svarīgi alerģiskiem cilvēkiem.

Alternatīvs risinājums – sienā iebūvēt kompaktu ventilācijas sistēmu, kas tāpat ir aprīkota ar filtriem un tajā ir siltummainis. Dārgākajiem modeļiem ir sensors, kas to ieslēdz, kad telpā paaugstinās ogļskābās gāzes līmenis. Ierīce ir elektriska, taču tā ir tik klusa, ka piemērota pat guļamistabai. Arī elektroenerģijas patēriņš ir minimāls. Šāda ierīce maksā ap 1000 eiro. Tāda nav nepieciešama katrā telpā, bet visintensīvāk apdzīvotajās.

Ziemas vēdināšana – efektīva

Ja maciņa biezums neatļauj iegādāties dārgas ierīces, lētākā un labākā sistēma ir tā sauktā ziemas vēdināšana, kas jau paredzēta ikviena verama loga furnitūrā. Tā darbojas, ja ziemas vēdināšanas režīmā atvērts viens logs, vēl efektīvāk – ja divi, kaut arī dažādās telpās. Spiedienu starpība ātri paveiks savu darbu, un telpās gaiss apmainīsies. Savā ziņā tas pasliktina drošību – furnitūra nav tik labi aizsargāta, kā tad, ja logs aizvērts pilnībā. Taču vējš noteikti nespēs logu atraut vaļā. Sākot no otrā stāva, šādi logus ziemas vēdināšanas režīmā var turēt ilgstoši, lai gan telpas parasti izvēdinās stundas laikā. Ziemas vēdināšanas sistēma bieži vien ir efektīvāka par pirmajiem diviem risinājumiem, turklāt par to nav papildus jāmaksā, vien pašam par 45 grādiem jāpagriež loga rokturis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.