Šonedēļ nozīmīga jubileja vienīgajai linu pētniecei Latvijā 0
Šā gada 15. decembrī ļoti cienījamu gadskārtu atzīmēs Dr. agr. Veneranda Stramkale, Agrāro resursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece, SIA “Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs dibinātāja”, īpašniece un vadītāja.
Viņa aizvien aktīvi un ļoti ražīgi darbojas, dod pienesumu savas valsts zinātnei.
Latvijā pazīstamais sēklu audzētājs, Šķilbēnu pagasta ZS “Kotiņi” saimnieks Aldis Ločmelis apstiprina – Latgales vislielākā autoritāte V. Stramkale patlaban ar “Kotiņiem “piedalās kaņepju šķirnes ‘Pūriņi’ sēklas audzēšanas (pavairošanas) projektā un V. Stramkales izveidotās un šajā gadā reģistrētās linu šķirnes ‘Vilani’ audzēšanā. Linu šķirni ‘Vilani’ V. Stramkale veltīja Latvijas 100. gadskārtai.
Latvijas lauksaimnieku cienītā, enerģiskā, ar aso prātu apveltītā Latgales pētniece un uzņēmēja vienīgā Latvijā pēta linus un ir ar lielāko pieredzi kaņepju pētniecībā.
Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis uzsver – aptuveni 90% mūsu valsts kaņepju audzētāju vēršas pēc padoma pie šīs asociācijas Goda biedres Venerandas Stramkales.
Arī šajā vasarā, kad kaņepju laukos izplatījās audzētājiem agrāk nezināma slimība, vien V. Stramkale zināja, kā pret to cīnīties. Viņa patlaban gatavo dokumentus, lai Latvijas kaņepju šķirni iekļautu ES aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā. Pēc sēklu iekļaušanas šajā reģistrā audzētāji kaņepju sēklas varēs pirkt par daudz izdevīgāku cenu nekā patlaban.
Pārsteidzoši, tomēr iepriekš nosauktais uzskaitījums ir vien neliela daļa no “Sējēja 2018” balvas nominācijā Par mūža ieguldījumu laureātes V. Stramkales ikdienas veikuma.
Pētnieces un viņas dēla Alda vadītais Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs paspēj Viļānos regulāri rīkot, visticamāk, Latvijā visvairāk apmeklētās lauka dienas, piedalīties ELFLA tā sauktajā sojas projektā, kurā pēta sojas audzēšanas piemērotību Latvijas dabas apstākļiem, veikt bioloģisko pākšaugu, graudaugu un kartupeļu audzēšanu demonstrējumu laukos, lauka izmēģinājumus Latvijā selekcionētajiem miežiem, auzām un kviešiem, kā arī sadarboties ar LLU Lauksaimniecības fakultāti – šajā gadā bakalaura darbu tēmas no centra izmēģinājumiem izvēlējās trīs studenti, maģistra darbus gatavo divi maģistranti.
Pētnieki, V. Stramkales kolēģi no viņas rakstura īpašībām līdzās lielajām darba spējām vēl uzsver neatlaidību, uzņēmību un dzīves pieredzi. Nodibinot SIA “Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs” 2001. gadā, viņai izdevās saglabāt lauksaimniecības zinātni Latgalē. Laikā, kad valsts privātajām zinātnes institūcijām nepiešķīra ne centa, V. Stramkale ar savu uzņēmību, dzīves spītu un ģimenes atbalstu vienmēr atradu izeju, nenogurstoši ticot, ka laukkopības pētījumi Viļānos lauksaimniekiem ir ļoti vajadzīgi.
“Vēlu Venerandai to pašu ko sev – vislabāko!” teic “Kotiņu” saimnieks Aldis Ločmelis.
Arī žurnāls Agro Tops un portāls www.la.lv sveic Latvijas patrioti Venerandu Stramkali jubilejā un vēl viņai labu veselību un daudz sasniegumu laikā, kad zinātne mūsu valstī aizvien ir nepietiekami novērtēta!