Venēra sevī slēpj draudīgu brīdinājumu par to, kas varētu notikt ar Zemi 0
Cilvēku saimnieciskās darbības rezultātā vidējā temperatūra uz Zemes pakāpeniski pieaug. To veicina atmosfērā nonākušās siltumnīcefekta gāzu emisijas. Līdzīgu parādību var novērot arī uz Venēras, raksta Space.
Tā ir Saules sistēmas karstākā planēta, ko bieži dēvē par Zemes “ļauno dvīņumāsu”. Abas planētas ir līdzīgas izmēros, kaut gan Venēra ir nedaudz mazāka.
Pastāv liela iespēja, ka šis “kaut kas” bija nekontrolējams siltumnīcas efekts.
Tā kā cilvēce turpina palielināt siltumnīcefekta gāzu emisijas Zemes atmosfērā, mūsu planēta sasilst aizvien ātrāk. Zinātnieki brīdina par globālās sasilšanas ārkārtīgi negatīvajām sekām.
Venera ir labs piemērs tam, kā siltumnīcas efekts var kļūt nekontrolējams, Kolorādo Universitātes pētniece Ērina Kangi uzsver.
Ir svarīgi saprast, ka siltumnīcas efekta cēloņi uz Zemes un Venēras atšķiras. Uz “elles planētas” tas radās dabiski intensīvas vulkāniskās darbības rezultātā pirms miljoniem vai pat miljardiem gadu. Uz Zemes siltumnīcas efektu izraisa cilvēku darbība.
Kangi norāda, ka Venēra sniedz priekšstatu par to, kas varētu sagaidīt Zemi nākotnē, ja siltumnīcefekta gāzu emisijas netiks ierobežotas.
Venēras atmosfēra ir 90 reizes biezāka nekā Zemes atmosfēra. Spiediens uz planētas virsmas ir līdzvērtīgs spiedienam aptuveni 780 metru dziļumā Zemes okeānā.
Kaut gan Venēra atrodas tālāk no Saules nekā Merkurs (Saules sistēmas pirmā planēta), tieši spēcīgais siltumnīcas efekts padara to par karstāko planētu.
Kangi skaidro, ka tik augstas temperatūras dēļ uz Veneras virsmas nevar pastāvēt ūdens.
Gan Zeme, gan Venēra saņem siltumu no Saules, taču daļa šī siltuma aizplūst atpakaļ kosmosā. Atlikušo daļu absorbē planētu virsma. Noteiktas gāzes planētas atmosfērā var aizturēt siltumu – tās sauc par siltumnīcefekta gāzēm.
To dēļ mazāk siltuma aizplūst kosmosā un vairāk paliek uz planētas. Galvenās siltumnīcefekta gāzes ir ūdens tvaiki, metāns, slāpekļa oksīds un oglekļa dioksīds.
Ja uz Venēras nebūtu siltumnīcas efekta, temperatūra tur būtu par 390 grādiem pēc Celsija zemāka.
Tiek uzskatīts, ka tālā pagātnē uz Venēras notika ārkārtīgi spēcīga vulkāniskā aktivitāte, kas izraisīja milzīgu siltumnīcefekta gāzu, īpaši oglekļa dioksīda, izmešus.
Temperatūrai strauji pieaugot, šķidrais ūdens iztvaikoja, un ūdens tvaiki pievienojās citām siltumnīcefekta gāzēm atmosfērā, radot nekontrolējamu siltumnīcas efektu.
Taču, kā norāda Kangi, tas nenozīmē, ka par klimata pārmaiņām uz Zemes nav jāuztraucas.
Fakts ir tāds, ka siltumnīcas efekts uz mūsu planētas kļūst arvien spēcīgāks, un, lai gan Zeme nepārvērtīsies par karstu elles planētu, dzīve uz tās pārmērīgi augstās temperatūras dēļ var kļūt ļoti sarežģīta.