Kas jāzina pēc vēnu lāzeroperācijas 2
“Vai pēc lāzeroperācijas tā vairs nav jāatkārto? Pēc cik ilga laika iespējams atgriezties darbā? Vai šo operāciju var veikt arī tad, ja ir lieli vēnu mezgli? ” Anita Vilcāne Bauskas novadā
Ar lāzeroperāciju slimās vēnas var pilnīgi likvidēt, un atkārtota operācija nav nepieciešama. Taisnības labad ķirurgs Andrejs Vanags paskaidro, ka tikai tad, ja nevar likvidēt uzreiz visus bojātās vēnas zarus, papildus var izmantot putu skleroterapijas metodi.
Lāzeroperācija piemērota gan tad, ja slimība ielaista, kad ir izveidojušās pat trofiskās čūlas, gan neseniem vēnu bojājumiem. Saslimšanas smaguma pakāpi pirms operācijas novērtē duplekssonogrāfijā. Lāzeroperāciju var veikt gandrīz jebkuram, bet no tās jāatturas sievietēm grūtniecības laikā un pacientiem ar smagām kardiovaskulārām saslimšanām. Operācijas iespēja rūpīgi jāizvērtē cukura diabēta pacientiem. Visos pārējos gadījumos procedūru var veikt droši.
Operācija notiek vietējā anestēzijā. Tās laikā izdara dažus nelielus dūrienus bojātajās kājas vēnās, tajās ievada lāzera vadu un apstrādā ar lāzera staru. Pēc operācijas uzliek pārsēju, uzvelk kompresijas zeķes, un pacients tūliņ pat var iet mājās vai atgriezties darbā. Turklāt uzreiz pēc operācijas ieteicams daudz staigāt, lai veicinātu asinsriti operētajā vietā. Kompresijas zeķes jāvalkā apmēram divus mēnešus vai līdz brīdim, kad ārsts pateiks, ka tās vairs nav nepieciešamas.
Kontroles vizītē pēc operācijas pie ārsta ir jāatgriežas divreiz – 10 dienas un apmēram trīs mēnešus pēc procedūras. A. Vanags neslēpj, ka tikai tad var izvērtēt lāzera iedarbību. Rezultāts ir ļoti atkarīgs no sākumā veikto izmeklējumu kvalitātes un ārsta prasmes noteikt, kuras vēnas ir jāslēdz, un no nepieciešamās lāzera enerģijas izvēles. Ja atveseļošanās periodā nav diskomforta, tā jau ir zīme, ka operācija noritējusi sekmīgi, un arī rētas nepaliek. Var piedalīties visās ikdienas aktivitātēs, bet jāizvairās no pārmērīgas fiziskās slodzes, iešanas karstā vannā vai pirtī un sauļošanās.