Foto – Shutterstock

Vēlreiz par trim pensiju līmeņiem: kurš ir obligāts, no kura būs lielāka pensija 0

Lūdzu, atgādiniet vēlreiz par tiem trim pensiju līmeņiem, uz kuriem cilvēks var pretendēt, lai iznāktu lielāka pensija. Vai tad trešais līmenis nav obligāts? ĀRIJA TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

No 2001. gada jūlija Latvijā darbojas triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmais līmenis ir valsts obligātā nefondēto pensiju, otrais – valsts fondēto pensiju, bet trešais – privātā brīvprātīgā pensiju shēma. Pensiju sistēmas darbības galvenais princips vēl joprojām ir: jo lielākas sociālās iemaksas tiek veiktas šodien, jo lielāka pensija būs rīt. Visu triju līmeņu vienlaicīga pastāvēšana nodrošina pensiju sistēmas stabilitāti.

Pensiju sistēmas pirmajā līmenī ir iesaistīti visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji. Viņu veiktās iemaksas patlaban tiek izmantotas, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajiem pensionāriem. Tas ir tā dēvētais paaudžu solidaritātes princips.

CITI ŠOBRĪD LASA

!!! Katram sociālo iemaksu veicējam ir atvērts personīgais konts, kurā tiek reģistrēta informācija par veiktajām iemaksām. Šī informācija nodrošina atbilstīgas pensijas aprēķināšanu, kad cilvēks dosies pensijā.

Pensiju sistēmas otrais līmenis ir obligāts tiem, kuri līdz 2001. gada 1. jūlijam nebija sasnieguši 30 gadu vecumu (dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija). Savukārt tie, kas bija 30 līdz 49 gadu vecumā (dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot), varēja un joprojām var pievienoties šim līmenim brīvprātīgi. Ja cilvēks pieder šai vecuma grupai un ir izlēmis piedalīties pensiju otrajā līmenī, viņam jāadresē savs iesniegums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai. Taču ar laiku otrajā līmenī tiks iesaistīti visi strādājošie.

Labklājības ministrijā precizējām, ka otrajā pensiju līmenī iesaistīto dalībnieku veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas ar viņu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja starpniecību tiek ieguldītas finanšu tirgū un uzkrātas konkrētā cilvēka pensijai. Iesaistoties šajā pensiju līmenī, papildu sociālās apdrošināšanas iemaksas nav jāveic. Kopējais iemaksu apjoms pensijas kapitālam (20% no ienākumiem) paliek nemainīgs, bet tas tiek pārdalīts starp pensiju sistēmas pirmo un otro līmeni.

Savukārt pensiju sistēmas trešais līmenis ir brīvprātīgs un dod iespēju katram veidot papildu uzkrājumus savai pensijai privātajos pensiju fondos individuāli, pēc savas izvēles. Privātā pensiju fonda galvenais uzdevums ir nodrošināt uzkrāto pensiju izmaksu pensionētajiem strādājošajiem, kuri ir veikuši regulāras iemaksas pensiju fondā. Pensiju fondos uzkrātie naudas līdzekļi tiekot ieguldīti galvenokārt akciju un fiksēta ienākuma vērtspapīru tirgū.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.