Kad iznāca “Charlie Hebdo” īpašais piemiņas numurs gandrīz miljons eksemplāru metienā, nopirkt gribētāji stāvēja garās rindās. Žurnāla ierastā tirāža, ko pēdējos gados skārusi drukātās preses krīze, ir daži desmiti tūkstošu.
Kad iznāca “Charlie Hebdo” īpašais piemiņas numurs gandrīz miljons eksemplāru metienā, nopirkt gribētāji stāvēja garās rindās. Žurnāla ierastā tirāža, ko pēdējos gados skārusi drukātās preses krīze, ir daži desmiti tūkstošu.
Foto – AFP/LETA

Citāda pieeja 15


Nākamajā dienā pēc teroristu nāvējošā iebrukuma “Charlie Hebdo” jaunajā mājvietā, kur nebija nevienas norādes par žurnāla klātbūtni, respektīvi, šā gada 8. janvārī, draudus saņēma satīriskā avīze “Le Canard enchaîné”. Lai gan tajā pravietis Muhameds nekad nav attēlots. Arī ne bojāgājušajiem kolēģiem veltītajā (14. janvāra) numurā, kura ievadraksts, būtībā ļoti nopietns, beidzas ar frāzi: “Smiesimies! Līdz asarām.” Šā nedēļraksta tematika ir līdzīga, tomēr tradīcijas atšķiras un tās ir krietni senākas – “Le Canard enchaîné” drīz atzīmēs simto jubileju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Lasīt citas ziņas

Avīze, kas Pirmā pasaules kara sākumā radās kā sava laikmeta antimilitārisma un antiklerikālisma tribīne, bet vienmēr ieturējusi līniju “ne kreisa, ne labēja”, mūsdienās ir viens no Francijas ietekmīgākajiem preses izdevumiem. Var teikt, politiķu obligātā lasāmviela, ko tie ver vaļā nemierīgu sirdi, lai uzzinātu, kas atkal nācis gaismā par Elizejas pili, valdību un parlamentu. Kādi ārzonās vai Šveicē apslēpti konti, apšaubāmi darījumi un skandāli tiek nodoti atklātībai, kas dažai labai amatpersonai varbūt liks zaudēt krēslu. Bet “Le Canard enchaîné” publikāciju dēļ zaudēto krēslu un portfeļu daudzums noteikti ir ievērības cienīgs. Tāpēc ministriju kurjeri katru trešdienu jau agri no rīta ierodas pie redakcijas saņemt kārtējo numura eksemplāru, jo internetā avīzes saturs nav atrodams – tikai nupat atklāta vietne, kur parādās vispārēja informācija un kur, iespējams, būs publiskoti atsevišķi no arhīva atlasīti materiāli. Avīze neievieto reklāmas, strādā ar peļņu, un tās darbiniekiem aizliegts pieņemt oficiālus valsts apbalvojumus. Krīzes apstākļos tirāža ir mazliet kritusies, tomēr grozās ap 400 000 eksemplāru, pārspējot Francijas dienas preses flagmani “Le Monde” par kādiem simt tūkstošiem.

“Le Canard enchaîné” trumpji: informācijas avoti valdošajās aprindās, bagāta valoda, izkopts stils un, protams, karikatūras, kas reti uzklūp mērķim rupji frontāli, bet lielākoties ar apejošu manevru jeb smalku, taču nepārprotamu mājienu. Skaidrs, ka avīzei nekad nav trūcis nelabvēļu. Bet nu uzradušies nāvīgi ienaidnieki, kuri gatavi saskaldīt avīžniekus gabalos “ar cirvi”, kā esot sacīts pa e-pastu pienākušajā draudu vēstulē. Sūtītāji acīmredzot saprot, ka intelektuāls spēks, kas gluži labi spēj iztikt bez klajām provokācijām, arī ir bīstams fanātismam, un varbūt pati visbīstamākā tam ir tieši “Le Canard enchaîné” prasme gudri šaustīt islāmistu vai jebkādu citu tumsonību. Nepiemirstot skarbi ironizēt par modernās sabiedrības, arī tā dēvētā multikulturālisma izpausmēm. Lai pretnostatītu naidam vienkārši kultūru un brīvību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.