Pietiek! Vēlos nosiet olvadus… 0
“Kādi ir olvadu nosiešanas plusi un mīnusi, ietekme uz sievietes veselību un vai grūtniecība tiešām vairs nevar iestāties? Sievietei ir 35 gadi, jau trīs bērni, un vairāk nav plānots.” Velta D. Rīgā
Sterilizācija jeb ķirurģiska kontracepcija ir neatgriezeniska kontracepcijas metode, kuras laikā pārgriež abus olvadus, tādēļ grūtniecības iestāšanās nav iespējama. P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas klīnikas vadītāja Maira Jansone piebilst, ka šo procedūru parasti veic, izmantojot laparoskopijas metodi, kas ļauj iztikt bez plašiem griezumiem un smaga pēcoperāciju perioda. Tas nozīmē, ka ārsts veic tikai vairākus apmēram centimetru garus iegriezumus vēdera priekšējā sienā, lai ievadītu šim nolūkam nepieciešamos speciālos instrumentus. Operācijas dēļ slimnīcā nav jāpavada vairāk par vienu dienu. Arī rētas ir ļoti mazas un pēc sadzīšanas tikpat kā nav pamanāmas.
Sterilizācija neietekmē sievietes veselību, seksualitāti un menstruālo ciklu. Olnīcas turpina darboties kā parasti – izdala dzimumhormonus, arī mēnešreizes notiek kā parasti, veidojas olšūnas, notiek ovulācija. Ar ķirurģisku metodi bloķē tikai olvadu – ceļu, ko mēro spermatozoīdi, lai satiktos ar olšūnu. Arī tās nenonāk dzemdē, bet absorbējas vēdera dobumā, savukārt spermatozoīdi paliek makstī un dzemdē. Diemžēl šī metode neaizsargā no seksuāli transmisīvajām slimībām.
Sievietes sterilizācija ir uzskatāma par drošu un efektīvu metodi. Komplikāciju un nevēlamas grūtniecības risks ir mazāks par 1 %.
Medicīnisku kontrindikāciju sterilizācijai nav. Tomēr ir daži apstākļi un stāvokļi, kas prasa īpašu uzmanību. Tie parasti saistīti ar operācijas un narkozes risku.
Tāpēc pirms ķirurģiskas kontracepcijas veikšanas ir nepieciešama detalizēta ārsta konsultācija.
Latvijā ķirurģiskā sterilizācija ir maksas pakalpojums, un katrā slimnīcā summa var būt nedaudz atšķirīga.