Sārtā zirgkastaņa
Sārtā zirgkastaņa
Foto: Andrejs Svilāns

Vēlies skaisti ziedošu kastaņu? Stādi tādu, kura kodei negaršo 0

Jau gadiem cīnos ar zirgkastaņas raibajām lapām. Grābju un dedzinu, bet kaitēkļi ir tik un tā. Vai ir kastaņas, kurus šis kaitēklis nebojā? SABĪNE VESELAVĀ

Reklāma
Reklāma

Ko iesākt ar lapām

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Kaitēklis (zirgkastaņu raibkode, saukta arī par mīnējošo kodi), kas bojā parastās zirgkastaņas (Aesculus hippocastanum) lapas, šķiet, nu jau ieviesies uz palikšanu,” secina Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns.

Lapu grābšana mazliet mazina to populāciju, bet kodes pārziemo visās iespējamās ēku un mizas spraugās auga tuvumā. Vasaras sākumā agrāk vai vēlāk dzeltenie plankumi uz lapām liecinās, ka kode atkal sākusi savu aktivitāti. Ja lapu dedzināšana sagādā grūtības (daudzviet tas pat aizliegts), lapas var arī kompostēt. Ja kaudzē visi procesi notiek pareizi, tad kaitēklei vajadzētu aiziet bojā. Drošības pēc iepriekšējā rudenī krauto komposta kaudzi var pārbērt ar biezu zāles vai citu organisku materiālu slāni vai pavasarī pārklāt ar brezentu, tentu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bagātīgo lapu klājienu zem lielas kastaņas var arī negrābt, bet nosmidzināt ar karbamīdu, kas veicina lapu ātrāku sadalīšanos.

Izvēlas citu variantu

Ja vēlas dārzā liela auguma skaisti ziedošu kastaņu, labāk stādīt kādu citu sugu vai hibrīdu no zirgkastaņu ģimenes, kuras kodei garšo mazāk vai nemaz. Šo kastaņu stādi nopērkami daudzās stādaudzētavās, taču jāzina, ko prasīt. Garantija, ka tiks iegādāts tieši kārotais augs, ir tad, ja audzētavā nosauc tā latīnisko nosaukumu. Pēc tā arī audzētavu interneta katalogos var pārbaudīt, vai sortimentā ir šādi stādi, un salīdzināt cenas.

Mazāk postījumu kode nodara tā sauktajai sārtajai zirgkastaņai (Aesculus x carnea ‘Briotii’). Tai ir rozā ziedi. Vēl izturīgāka pret kaitēkļiem ir sarkanā zirgkastaņa (Aesculus pavia). Tai ir krūmveida augums, ziedi tumši rozā, mazāki nekā parastajai zirgkastaņai.

Dzeltenajai zirgkastaņai (Aesculus flava) interesanti tas, ka dažiem eksemplāriem kode mēdz uzbrukt, bet citiem bojājumi ir minimāli.

Arī neievērotajai zirgkastaņai (Aesculus neglecta) ir īpatņi, kuri kodei garšo un kuri negaršo. Ziedi krēmīgi – no dzeltenīgas līdz rozā nokrāsai.

Salīdzinoši izturīga ir hibrīdā zirgkastaņa (Aesculus x hybrida) ar dzelteni oranžiem līdz purpursārtiem ziediem.

Dekoratīva un izturīga, taču mazāk zināma ir krūmveida sīkziedu zirgkastaņa (Aesculus parviflora). Zied vēlāk nekā citas zirgkastaņas ar lielām, baltām pudeļbirstēm līdzīgām ziedu vālēm. Tā ir retums un stādāma labā dārza vietā, aizvējā.

Kode nebojā arī īstās jeb ēdamās kastaņas (plaši sastopamas zemēs ar siltāku klimatu, Latvijā – kolekciju dārzos un parkos). Taču tās pieder gluži citai augu ģintij un ar kastaņām tām kopīgs tikai nosaukums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.