Vēlies izīrēt savu nekustamo īpašumu? Advokāts atklāj, kuru kļūdu nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut 0
Kādas būtiskas nianses jāņem vērā cilvēkiem, kuri vēlas izīrēt savu nekustamo īpašumu? Uz šo jautājumu TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbildēja zvērināts advokāts Jānis Lapsa.
“Pirmkārt, jāatceras, ka dzīvojamās telpas īres līgums jāslēdz rakstveidā, papīra formātā. Tā ir zināma drošība gan izīrētājam, gan īrniekam.”
Advokāts paskaidro: “Jo, pirmkārt, to nosaka likums. Likumā ir pateikts, ka tā ir rakstveida forma, līdzīgi kā darba līgumam. Un, otrkārt, tā ir drošība gan izīrētājam, gan īrniekam. Ja, piemēram, īres līgums nav – tā mēdz gadīties, ka šo te līgumu noslēdz mutiski, samaksā skaidrā naudā, un tad īrnieks it kā tur dzīvo, bet tajā pašā laikā, ja rodas konflikts, un viņš grib tikt dzīvoklī, bet izīrētājs ir nomainījis atslēgas, tad īrnieks nevar pierādīt, ka viņš tur dzīvo.”
Lapsa skaidro, ka “rakstveida īres līgums rada tiesisko drošību un tieši tāpat, maksājot īres maksu, kā mēs zinām izīrētājam ir arī jāmaksā nodokļi, tādā veidā mēs ejam prom no pelēkās jeb melnās nodokļu nemaksāšanas zonas.”
Vai 10% nodokli var vērtēt pozitīvi?
“Jā, es domāju, ka tas ir ļoti labi sekmējis vismaz sakārtotību, jo tas mehānisms ir salīdzinoši vienkāršs. (..) Ja tev ir divi dzīvokļi – vienā tu dzīvo, otru tu gribi izīrēt, tad tu izīrē un attiecīgi no šīs īres maksas maksā vienkāršotā kārtībā 10% valstij. Pēc tam aizpildot, protams, arī deklarāciju,” norāda advokāts, paužot, ka tie ir legāli ienākumi un no Valsts ieņēmuma dienesta puses tad nav nekādu jautājumu.