Foto-LETA

Vēlies brīvprātīgi iesaistīties militārajās apmācībās, bet nevēlies profesionāli dienēt? Izlasi informāciju! 0

Papildinājumi Militārā dienesta likumā paredz, ka Latvijas pilsoņi no 18 gadu vecuma tagad varēs brīvprātīgi pieteikties dienestam Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezervē un apgūt noteiktu militārās apmācības kursu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Pēc NBS veiktās aptaujas datiem, Latvijā ir daudz tādu pilsoņu, kuri vēlas brīvprātīgi iesaistīties militārajās apmācībās, bet nevēlas profesionāli dienēt armijā vai iestāties zemessardzē. Patlaban Latvijas armijas uzskaitē ir ap 7000 rezerves karavīru. Aizsardzības ministrs noteicis, ka līdz 2018. gadam jāapmāca vēl 3000 šādu karavīru. Lai palielinātu rezerves karavīru skaitu, jādod iespēja brīvprātīgi pieteikties apmācībām un iestāties dienesta rezervē. Patlaban rezervistus var iesaukt aktīvajā dienestā tikai mobilizācijas gadījumā.

Izmaiņas likumā nosaka rezervistu mācību saturu un sociālās garantijas. Valsts aizsardzības interesēs NBS komandieris varēs noslēgt profesionālā dienesta līgumu uz noteiktu laiku ar rezerves karavīru, kuram ir amatam atbilstoša izglītība un kvalifikācija, piemēram, lai pildītu ilgstošā prombūtnē esoša karavīra vai vakanta amata pienākumus. Arī jaunsargus vecumā no 18 gadiem, kuri brīvprātīgi apguvuši un sekmīgi nokārtojuši speciālos kursus un devuši karavīra zvērestu, ieskaitīs NBS rezervē, piešķirot dienesta pakāpi – kareivis. Ja aktīvajā militārajā dienestā iestāsies bijušais zemessargs, viņam karavīra kopējā izdienas stāžā ieskaitīs faktisko dienu skaitu, ko viņš pavadījis zemessardzē vai ar šo dienestu saistītās mācībās. Līdz šim regulējums šādu iespēju neparedzēja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mainīta virsleitnanta un kapteiņa pakāpes piešķiršanas kārtība. Par virsleitnantu tagad varēs kļūt pēc divu gadu dienēšanas leitnanta pakāpē līdzšinējo triju gadu vietā. Savukārt par kapteini varēs kļūt pēc trīs gadu dienēšanas virsleitnanta pakāpē līdzšinējo četru gadu vietā. Līdz ar likuma grozījumiem palielināts vecums virsnieku apmācībai karavīriem, kuri ieguvuši akadēmisko izglītību vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību. Šādus karavīrus virsnieku pamatkursā turpmāk uzņems līdz 35 gadu vecumam līdzšinējo 30 gadu vietā.

Tāpat precizēts un papildināts to gadījumu skaits, kad nevarēs iesaukt militārajā dienestā, – ja persona ir sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, nonāvēšanu, valsts noslēpuma izpaušanu, miesas bojājumu nodarīšanu vai militārā dienesta mantas iznīcināšanu vai bojāšanu aiz neuzmanības (neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.