Andris Vilks
Andris Vilks
Foto – Ieva Lūka/LETA

Vēlamies uzsvērt, ka atrodamies Klīversalā. Saruna ar LNB direktoru Andri Vilku 21

Pēdējā nedēļā Latvijas sabiedrība pārmeta švaukstismu Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) par tās drīz atklājamā restorāna nosaukumu “Kleever”. Pēc reakcijas sabiedrībā LNB nolēmusi, ka restorāna nosaukumam jābūt “Klīvers”, saistot to ar LNB atrašanās vietu – Klīversalu. Vairāk par un ap “Kleever” un “Klīveru” intervijā ar LNB direktoru Andri Vilku.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Kokteilis
Ir vērts “nošpikot”! 10 lietas, ko bērni zina, bet pieaugušie ir aizmirsuši
Lasīt citas ziņas

– Ko esat nolēmuši par Latvijas Nacionālās bibliotēkas restorāna nosaukuma maiņu?

– Mūsu priekšlikums – dot restorānam vārdu “Klīvers”. Tās būtu tehnisks labojums nosaukumā “Kleever”, kur divu “e” burtu vietā būs “ī”. Nosaukuma izvēlē vēlamies palikt pie vietvārda principa. Ar apakšuzņēmējiem esam vienojušies, ka nosaukums tiks mainīts un oficiāli tas tiks paziņots restorāna atklāšanas dienā – 29. jūlijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Kāpēc tomēr nolēmāt mainīt restorāna nosaukumu?

– Mums tika sūtītas vēstules no dažādām instancēm. Aprunājos ar akadēmiķi Jāni Stradiņu, kurš savulaik bija norādījis, ka bibliotēka atrodas Klīversalā. Sabiedrība nebija informēta, tādēļ tai radās priekšstats, ka runa ir par anglicismu restorāna nosaukumā. Nosaukuma izvēle prasa pacietīgu un garu skaidrojumu. Senākā periodikā atradīsiet, ka Klīversalas nosaukums tiek rakstīts kā “Kleewersala”. Ir jāiedziļinās vārda nozīmē, jo “Klīvers” ir kuģa mazā priekšpuses bura, un šis termins cēlies no holandiešiem. Periodikā vecos rakstos Klīversalas nosaukums tiek lietots dažādi. Mēs vēlamies uzsvērt, ka bibliotēka atrodas Klīversalā. Cik saprotu, Valsts valodas centrs atbalsta jauno restorāna nosaukumu.

– Pastāstiet, kā noritēja iepriekš izsludinātais konkurss par iespējamo restorāna nosaukumu. Vai tas nedeva nekādus rezultātus?

– Nosaukuma konkurss nebija oficiāls, tas bija ierosinājumu konkurss, kurā bija daudz priekšlikumu. Neviens no tiem nebija piemērots ne mums, ne apakš­uzņēmējam “OZRT”. Mēs piedāvājām apspriest nosaukumu “Kaķīša dzirnaviņas”, tomēr jau tāda ēdināšanas iestāde pastāvēja. Ar iespējamā nosaukuma vērtēšanu nodarbojās mūsu direkcija un komunikācijas departaments. LNB ir 100 svarīgākas lietas nekā šī, lai man nepārmet, ka netika sasaukts zinātnieku konsilijs, lai lemtu par nosaukumu restorānam. Negaidījām šādu ažiotāžu par to – esmu tagad tik daudz laika iztērējis skaidrojumiem medijos. Mēs paši piedāvājām trīs nosaukuma variantus: “Kleever”, “Kaķīša dzirnaviņas” un “Akmens stāsti”, kā arī nodevām restorānam pārējos saņemtos ierosinājums. Restorāns izvēlējās “Kleever”.

Vēlējāmies uzsvērt, ka mēs atrodamies Klīversalā, turklāt daudzās jaunākajās kartēs nav minēts šis nosaukums. Akadēmiķis Stradiņš ierosināja nosaukt pie bibliotēkas esošo laukumu par Klīveru laukumu. Rīgā ir ļoti daudz vietvārdu, kas cēlušies no personu vārdiem – Āgens­kalns, Grīziņkalns, Bolderāja un daudz dažādu muižu nosaukumi, kas saistīti ar konkrētiem cilvēkiem.

Reklāma
Reklāma

Es dzīvoju centrā, bet tas ir abstrakts nosaukums, un es tikai priecātos, ja tur, kur dzīvoju, būtu arī kāds konkrēto vietu raksturojošāks nosaukums. Esmu Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma cienītājs, un man patiktu sevi asociēt ar vietu, kurai būtu konkrēts nosaukums. Klīversala ir nosaukta par godu vācu koktirgotājam Dītriham Klīveram, un šis nosaukums tiek lietots jau kopš 1670. gada. Novēlu kādam mūsdienu cilvēkam pēc 300 gadiem palikt atmiņā un viņa vārdam būt iemūžinātam kultūrvēsturiskajā mantojumā. Liela daļa mūsu inteliģences nav iedziļinājusies jautājumā par restorāna nosaukumu, un mēs plānojam publicēt savu argumentāciju nosaukuma izvēlei. Kad viņi būs ar to iepazinušies, gribas ticēt, ka pieņems mūsu motivāciju.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.