“Vēlamies, lai neinficējas ar Covid-19, bet saslimst ar gripu?” Okmanis par cilvēku rindām – 20 grādos pie veikaliem 42
“Es saņēmu ļoti daudz zvanu no veikalniekiem, kuri bija šašutuši par šo lēmumu,” par pēdējām izmaiņām tirdzniecības ierobežojumos stāsta Raimonds Okmanis, veikalu tīkla “LaTS” valdes priekšsēdētājs.
Tā kā šobrīd veikaliem viena cilvēkam jānodrošina 25 kvadrātmetri veikalā, Okmanis atklāj problēmu, ar ko saskaras daudzi mazie veikali visā Latvijā. “Iznāk, ja veikals ir 25 kvadrātmetrus liels, tajā var ienākt tikai viens pircējs,bet, ja tas ir 40 kvadrātmetru liels – arī tad telpā var atrasties tikai viens pircējs,” viņš skaidro.
Neapmierinātība radās ar to, kā noapaļot šos aprēķinus. Ekonomikas ministrijas uzstādījums nosaka apaļošanu uz leju. Ja sanāk, ka veikalā pēc kvadrātmetru aprēķina var ienākt, piemēram, 2,6 cilvēki, tad laiž nevis trīs, bet divus.
Sāpīgākais ir lauku mazajiem veikaliņiem, kuri ir lielāki par 25 kvadrātmetriem, bet nav 50. Ārā ir -20 grādi, ienāk viens cilvēks, bet pārējie stāv ārā. Rodas jautājums – ko mēs vēlamies panākt – lai cilvēki neinficējas ar covidu-19, bet saslimst ar gripu? Mēs, protams, pielāgosimies, varbūt, ka arī cilvēki ar laiku kaut kā secīgāk apmeklēs veikalus, lai nebūtu jāstāv salā,” veikalu tīkla “LaTS” valdes priekšsēdētājs cer.
70% lauku veikalu ir mazāki par 100 kvadrātmetriem, no šiem vēl 80% ir ap 50 kvadrātmetrus mazi. “Šeit rodas tā situācija, ka, diviem cilvēkiem atnākot uz veikalu, viens ieiet iekšā un otrs paliek ārā stāvēt. Tādējādi rodas strīdīga situācija, visi saprot Covid-19 ir vajadzīgi un visi tos ievēro, bet Ekonomikas ministrija šajā gadījumā nav padomājusi par nelielajiem lauku veikaliem, kur pircējiem tagad būs jāstāv ārā -15 grādos,” Okmanis skaidro.
Viņš arī norāda, ka saslimstība ar Covid-19 lauku reģionos ir mazāka, tāpēc “ņemt visus pār vienu kārti” šajā gadījumā nav īsti godīgi.