Vēlais nektāraugs ežziede – kad sēt un kā kopt? 0
Kad jāsēj nektāraugs ežziede? VELTA TALSU NOVADĀ
Apaļgalvu jeb zilā ežziede (Echinops sphaerocephalus) ir daudzgadīgs kurvjziežu dzimtas augs, kas sasniedz 1,5–2 m augstumu. Lapas virspusē ir pelēki zaļas, pelēkbaltie vai pelēkzilie ziedi sakopoti apaļās galviņās. Atkarībā no saules gaismas, mitruma un siltuma zied no jūlija beigām līdz augusta beigām.
– Bitēm ļoti patīk lidot uz ežziedēm, uz vienas ziedkopas reizē var būt vairāki kukaiņi. Augi bagātīgi izdala nektāru. Bitēm tas noder ziemas barībai, jo nekristalizējas, bet paliek šķidrs, – stāsta Neretas pagasta zemnieku saimniecības “Stērķēni” saimnieks Alvis Možeiks.
Biškopis piebilst, ka viņa saimniecībā ežziedes ilgi aug vienuviet un bagātīgi zied pat 17 gadu. Šo nektāraugu sēj sastrādātā zemē, pēc graudaugiem vai kartupeļiem, tīrsējā – septembrī–oktobrī vai pavasarī. Sēklas nemaksā pārāk dārgi, tāpēc tās sēj brīvi, izkliedsējā, izmantojot aptuveni 15 kg/ha. Sējot vadziņās (50–60 cm attālās rindās) kā, piemēram, bietes, jāpatērē daudz darba, tāpēc “Stērķēnu” saimnieks pret šo sēšanas metodi izturas skeptiski.
Pirmais gads ežziedei ir ļoti kritisks, tāpēc platība cītīgi jākopj, lai neaizaug ar zāli. Pavasarī pirmais darbs ir ēnošana, ežziedi kombinējot ar citiem zālaugiem, piemēram, bišu facēliju. Ja saimniecībā tur mājlopus, ežziedes laukā var piesēt auzas un zirņus (zaļbarībai) vai āboliņu, ko nopļauj ap Jāņiem skābsienam. Nektāraugu sējumam arvien jābūt labi koptam – zāle tajā jāpļauj līdz pat rudenim vismaz divas reizes sezonā, lai ežziedes var stiepties uz augšu.
Turpmākajos gados apaļgalvu ežziede aug diezgan strauji un nomāc nezāles. Ik gadu rudenī lauku ieteicams mēslot ar kālija (piemēram, kālija hlorīdu 200 kg/ha) un fosfora (vienkāršais superfosfāts 300 kg/ha) minerālmēsliem, kas veicinās nektāra izdalīšanos.
Pie Alvja Možeika pašlaik var iegādāties ežziedes sēklas par 7 eiro kilogramā (sēklu izcelsmes valsts ir Krievija).