Vēl var pavairot tūjas. Kā sagatavot spraudeņus saviem spēkiem? 0
Kā pavairot Rietumeiropas tūjas? IMANTS IECAVĀ
“Rietumu tūjas pamatformu bieži pavairo ar sēklām. Savukārt, ja noskatīta kāda skaista šķirne, noteikti jāgatavo spraudeņi. To var darīt agri pavasarī, kā arī no augusta beigām un turpināt vēl pašlaik rudenī, jo skujkoku spraudeņiem ir garš spraudeņu griešanas laiks,” skaidro Nacionālā botāniskā dārza Stādījumu kopšanas nodaļas vadītāja Ilva Ozola.
Atkarībā no šķirnes spraudeņu garums ir 12–18 cm. Dzinuma apakšdaļā jābūt atrautai puscentimetru garai pēdiņai ar iepriekšējā gada koksni (šajā mizas gabaliņā koncentrējas augšanas hormoni, kas veicina apsakņošanos). Gatavojot spraudeņus, apakšējās skujas noņem, lai spraužot tās neatrastos substrātā. Spraudeņus var spraust kastītēs, podos vai siltumnīcas gruntī dobē. Substrātam vislabāk izmantot gatavo maisījumu, kura sastāvā ir kūdra un perlīts, jo tas ir sterils, gaisa caurlaidīgs, irdens. Nevajadzētu lietot pliku kūdru, jo tā ir pārāk blīva, spraudeņi šādā substrātā bieži nopūst.
Augus izvieto siltumnīcā (nekāda papildu apsilde nav vajadzīga). Spraudeņiem nepieciešams paaugstināts gaisa mitrums, tāpēc tos nosedz ar polietilēna plēvi, lai uzturētu optimālo mikroklimatu. Augus regulāri (pa dienu) vēdina. Substrātu rasina, tam jābūt mēreni mitram (arī skujām visu laiku jābūt mitrām), bet ne slapjam. Ja spraudeņiem krīt virsū spoži saules stari, tie jānoēno.
Tūju spraudeņi apsakņojas pavasarī (attīstās mazas, baltas saknītes un jaunais pieaugums). Līdz augustam tiem izveidojas neliels sakņu kamoliņš. Tad augus pārstāda podiņos un pāris gadu tajos paaudzē, pēc tam stāda laukā dobē.