Satversmes tiesā ir pieņemta lieta par solidaritātes nodokļa un Pievienotās vērtības nodokļa likumu atsevišķu pantu neatbilstību valsts pamatlikumam. Kad ir gaidāmi spriedumi? 1
Solidaritātes nodokļa lietu sadalījām divos blokos, jo pieteicēji ir gan fiziskas, gan arī juridiskas personas. Šā gada 5. septembrī Satversmes tiesā sāksies solidaritātes nodokļu lieta, kurā pieteicēji ir fiziskas personas. Lieta tiks skatīta publiskajā procesā ar lietas dalībnieku piedalīšanos. Savukārt lieta par pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību ir ierosināta šogad aprīlī. Ņemot vērā procesuālos termiņus, šo lietu līdz gada beigām izskatīt nepaspēsim.
Tiesā ar sūdzībām vērsušies gan bērnu ķirurgi, gan vecmātes un arī tiesībsargs Juris Jansons par to, ka nemaksāšana mediķiem par virsstundām ir pretrunā likumam. Kad būs pirmie spriedumi šajās lietās?
Satversmes tiesa maija sākumā ierosināja lietu pēc tiesībsarga pieteikuma, lietas sagatavošanas termiņš ir šā gada 10. oktobris. Visticamāk, nolēmums šajā lietā varētu būt nākamā gada sākumā. Konstitucionālo sūdzību iesniedza arī bērnu ķirurgu arodbiedrība, Latvijas Ķirurgu asociācija, Rīgas Dzemdību nama ārsti un ārstniecības personāls. Satversmes tiesas kolēģija pieņēma lēmumu atteikt lietas ierosināšanu, jo trūka juridiskā pamatojuma, kā arī citu Satversmes tiesas likumā noteiktu konstitucionālajai sūdzībai izvirzītu prasību.
Jūsu kolēģi intervijās ir centušies pārliecināt, ka Satversmes tiesai svarīgākais ir cilvēku tiesību ievērošana atbilstoši Satversmei, nevis valsts naudas maka biezums. Taču šad tad tomēr rodas sajūta, ka vispirms ir valsts budžeta iespējas un tikai pēc tam tiesības.
Valsts budžets nedrīkst aizskart cilvēka pamattiesības pēc būtības. Tas ir Satversmes tiesas atskaites punkts lietu izspriešanā. Jāņem vērā, ka Satversmes tiesa nevar pateikt likumdevējam, ka tiesa vēlas, lai tiktu ieviests kāds sociālais pabalsts. Tas ir politiķu jautājums. Ja tomēr likumdevējs ir izvēlējies, kādus pabalstus piešķirt, bet kādā brīdī pasaka, ka tik daudz vairs nepiešķirs vai ka pārtrauks kādu pabalstu piešķirt konkrētām sabiedrības grupām, tad tas ir klasisks Satversmes tiesas jautājums. Ja tiesa konstatē personas tiesību ierobežojumu, tad tā vērtē argumentus, kāpēc ir radušies konkrētie ierobežojumi, cik samērīgi ir šie ierobežojumi, tostarp, cik liels ir bijis sabiedrības ieguvums pēc šo ierobežojumu noteikšanas.
Satversmes tiesā ir pieņemtas vairākas lietas, kas skar izglītības jautājumus. Kad paredzēts pabeigt šo lietu izskatīšanu?
Tiesa ir saņēmusi sūdzības par dažādiem izglītības jautājumiem. Katrs tiesnesis, kas ir referents lietā, pie tās strādā. Pirmie spriedumi plānoti šā gada beigās.