Vēl jāgaida… 0

Šogad augustā man paliks 57 gadi un darbs stāžs pašlaik ir 38,5 gadi. 1983. gada 27. maijā piedzima mans jaunākais bērns – meita. Viņai ir sejas šķeltne. Astoņu mēnešu vecumā viņai veica pirmo operāciju.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Lasīt citas ziņas

Pēc tam katru gadu devāmies uz ārstu konsilijiem, bet neviens mūs neinformēja, ka bērns ar šādu iedzimtu kaiti ir invalīds, līdz pavisam nejauši ortodente pajautāja, kāpēc nenoformējam bērnam invalīda statusu. Tā arī izdarījām, kad meitai jau bija 14 gadu. Līdz 16 gadu vecumam saņēmām valsts pabalstu, pēc tam beidzās bērna invalīda statuss, un invaliditātes dokumentus vairs nekārtojām. Vai šādā situācijā uz mani attiecas likums, kas ļauj pensionēties 57 gadu vecumā? Vai ir iespējams pierādīt, ka esmu audzinājusi bērnu invalīdu līdz astoņu gadu vecumam, ja meitai šādu statusu piešķīra tikai 14 gadu vecumā? It kā loģiski, ka nekas nebūtu jāpierāda – tas atspoguļots visos medicīnas dokumentos. Varbūt ir mainījies invaliditātei atbilstošo diagnožu saraksts, un varbūt tieši tādēļ mani par to neinformēja agrāk? Ligita Tukumā

 

Saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” 11. panta 4. daļu tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms likumā noteiktā vispārējā pensijas vecuma sasniegšanas (pašlaik – 62 gadi, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem) ir vienam no bērna vecākiem vai aizbildnim, kurš laika periodā, līdz bērns ir sasniedzis 18 gadu vecumu, ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kurš vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par invalīdu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Saulveiga Krastiņa, izvērtējot vēstulē minētos faktus, diemžēl ir spiesta atzīt, ka jums, lai varētu pensionēties saskaņā ar minēto likuma normu, ar darba stāžu vien nepietiek.

Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kas veic pensijas piešķiršanu, nevar izvērtēt (un tas arī nav aģentūras pienākums) medicīnisko dokumentāciju, lai konstatētu, vai tur ietvertā informācija apstiprina faktu, ka bērna veselības stāvoklis jau no piedzimšanas bija atbilstošs invalīda statusa noteikšanas kritērijiem, bet dažādu iemeslu dēļ šis statuss tajā vecumā nav noteikts. Turklāt invalīda statusu cilvēks (arī bērns) iegūst no dienas, kad viņam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir noteikta invaliditāte un izsniegts to apliecinošs dokuments.

Ja jūsu bērnam invaliditāte, kā norādīts vēstulē, bija noteikta tikai no 14 līdz 16 gadu vecumam, diemžēl minētā likuma norma uz jums neattiecas, un līdz ar to nav arī tiesību pensionēties 57 gadu vecumā…

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.