Vai vidusauss iekaisums var sākties tāpēc, ka vējš vai caurvējš sapūtis? 0
Nē, vējš vidusauss iekaisumu nevar iepūst! Iekaisums veidojas, ja ir mikrobi un traucēta elpošana caur degunu. Reizēm arī gripas vīruss mēdz ieskriet ausīs – ne jau no ārpuses, bet tad, ja tas nonācis organismā.
Sapūst var jušanas nervus – tad reizēm pieres daļā vai citur sejā ir lokālas sāpes.
Reizēm iesnu nav, bet cilvēks šņaukājas, jo viņam izveidojies tāds tiks.
Jā, ne tikai šņaukājas, bet arī rīstās. Ja kaklā ir kāds kairinājums, rodas vēlme pastāvīgi norīt. Noklepojas – norij. Pašņaukājas – norij. Nepiedomājot cilvēks veic nosacīti tukšas norīšanas vidēji sešas reizes stundā. Ja vairāk, tas vairs nav normāli. Rijot biežāk, rodas sajūta, ka degunā kaut kas traucē vai kaklā ir kamols. Tad nāk pie ārsta, jo cilvēkam šķiet, ka ir briesmīga slimība, kāds veidojums, taču pilnuma sajūta ir maldinoša.
Tukša rīšana nerada kaitējumu veselībai, bet traucē gan. Tad jāmēģina ķermeni piemānīt, pa īstam kaut ko norijot: padzeroties, pasūkājot ledeni. Kad šo paradumu izdodas lauzt, tas aizmirstas.
Kāda ir vislabākā profilakse, lai nesaaukstētos?
Sportošana. Ne vien tādēļ, lai būtu skaists augums, – tā uzlabo veselību un norūda. Piemēram, peldēšana uzlabo asinsriti un termoregulāciju. Vecāki bieži vien piesardzības dēļ nepalaiž bērnu uz peldēšanu, ja ir kāds mikropuņķītis, bet patiesībā tas nav šķērslis. Uz baseinu drīkst iet, tikai nevajag ļaut bērnam pēc tam atdzist.
Daudzi apgalvo, ka nevar bērnu vest uz sporta nodarbībām, jo viņš visu laiku slimo. Bet kad tad viņš sāks? No katra nieka nevajag celt traģēdiju un bērnu turēt siltumnīcas apstākļos. Mana pieredze liecina: kad slimīgs un tuntulēts bērns sāk apmeklēt sporta nodarbības, biežā slimošana pāriet. Protams, tas nav universāls līdzeklis, un katra bērna veselības stāvokli ietekmē atšķirīgs apstākļu kopums.
Pieminējāt peldēšanu, bet nereti tieši no tās bīstas – ūdens ieies ausīs, un slimība klāt!
Ar vidusauss iekaisumu peldēšanai nav nekāda sakara. Ja ūdens iekļuvis ausīs, tās nedrīkst bakstīt. Viss ūdens, kas ieiet ausīs, galvā nepaliek – tas iztek. Dažiem ļoti patīk ausis susināt, bāžot tajās sarullētu dvieļa galu vai vates kociņu. Tas ādu nobrāž, paveras ceļš ādas iekaisumiem. Labāk ir ausis nedaudz pažāvēt ar fēnu.
Tiem, kuri peld daudz, sportiskā līmenī, gan var attīstīties tā dēvētā peldētāja auss – ārējā auss ejā bieži rodas iekaisumi, dzīstot āda ejā sabiezē, tāpēc sliktāk izdalās sērs un āda ir pakļauta lielākam infekciju riskam.
Pilnu rakstu lasiet žurnāla 36,6°C oktobra numurā vai tā elektroniskajā versijā!