Linu kreklu un tautisko brunču šūšanas ievirzi vada Ieva un Vija Liepas. Attēlā Ieva (no labās) ierāda šūšanas knifus Līvai Vosekalnai-Maretai, kura pašlaik dzīvo ASV.
Linu kreklu un tautisko brunču šūšanas ievirzi vada Ieva un Vija Liepas. Attēlā Ieva (no labās) ierāda šūšanas knifus Līvai Vosekalnai-Maretai, kura pašlaik dzīvo ASV.
Foto – Valdis Semjonovs

Vējš Salacgrīvas “3×3” burās 1

Tradicionālajā ģimeņu saietā “3×3” ieradušies 449 viesi, kuri kopā ar 137 salacgrīviešiem piedzīvo nedēļu ilgu neaizmirstamu, latvisku kopā būšanu.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Nedēļas laikā izgatavot sev kokli, uzšūt linu kreklu vai ādas apavus, bērniem bez mammas palīdzības izcept kūku vai pagavot burkānu bripšus (tas ir šonedēļ tapis jaunvārds!), vizināties jollā, ik vakaru lekt latvisko danču soļus – kur vēl citur kas tāds iespējams! “3×3” saietu dēvē arī par daļiņu “ideālās Latvijas”, jo to raksturo draudzīga, priecīga vide, ko nometnes dalībnieki paši ik reizi rada. “Saietu veidojot, bijām iecerējuši, ka piedalīsies 350 cilvēku,” stāsta Reinis Ceplis, kurš kopā ar dzīvesbiedri Dinu vada Salacgrīvas “3×3”. “Taču bija ļoti liela cilvēku interese, nāca daudzi pieteikumi. Sāka sirds sāpēt, ka jāraksta tik daudzi atteikumi. Esmu pateicīgs pašvaldības vadītājam Dagnim Straubergam un citiem salacgrīviešiem par pretimnākšanu un atbalstu. Tāpēc varam izguldināt un paēdināt ik dienas četrarpus simtu cilvēku, no kuriem 79 ir dalībnieki no ārvalstīm.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Reinis piemetina, ka “3×3” saietā ir “pareizā vecuma piramīda”, te pārstāvēti visi vecumi, un, kaut valstī dzimstība pazeminās, “3×3” dalībnieku vidū tā tikai aug! “Mēs darba grupā ņemam cilvēkus, kam ir vismaz četri bērni,” smejot saka Reinis.

Ja ir spēks četrus bērnus audzināt, tad pietiek enerģijas arī “3×3” saietu vadīt! Reiņa un Dinas Cepļu ģimenē ir četri bērni. Šogad jūlija sākumā notikušā Rūjienas “3×3” saieta vadītāju Madara un Sannijas Kalniņu ģimenē tāpat ir četri bērni, un nākamā gada Krāslavas saieta veidotājiem Ilzei un Laurim Cekuļiem – arī četras atvases!

Saieta galvenā mājvieta ir Salacgrīvas vidusskolā. Priekšpusdienā no vienas telpas plūst vijoles skaņas, no citas – gardas kūkas smarža, vēl no citām – rotu kalšanas vai kokļu darināšanas trokšņi. Bet pagalma zālienā koku paēnā apmetušies Ineses Krūmiņas vadītās ievirzes “Pirts diena senāk un tagad” dalībnieki. Inese rāda, kā sasiet īstu pirtsslotu un kā pagatavot ziedu slotiņu no pelašķiem, biškrēsliņiem un raspodiņiem. Viņa stāsta, ka ar ziedu slotiņu neper, nezvetē otram pa muguru, ribām vai pa kājām, bet izmanto kā ārstniecisku homeopātisku rullīti.

Tie, kas vēlas tapt gudrāki ģimeņu psiholoģijā, izraudzījušies Līgas Rupertes un Māras Tupeses vadīto ģimeņu semināru. Savukārt ievirzes “Latvietība daudzveidībā” vadītāji kultūras ministre Dace Melbārde un Rolands Ozols mudina runāt, klausīties, dzirdēt un domāt par latviskumu, nāciju, kultūras daudzveidību, identitāti.

Bet mājturības kabinetā visu dienu notiek pašas gardākās ievirzes! Rīta pusē bērni Ilzes Cekules un Līgas Avotiņas pārraudzībā vāra zapti un cep kūkas, pēcpusdienā Laura Cekula ievirzē “Laša kundze bola acis” pieaugušie gatavos zivju ēdienus, bet pievakarē ievirzē “Sacepums” darbosies pusaudži un jaunieši.

Reklāma
Reklāma

Vai ir iespējams nedēļas laikā izgatavot kokli? Ievirzes vadītājs Andris Roze apgalvo, ka ir gan, protams, ja strādā ne tikai rīta pusē, bet pieķer klāt vēl kādas dienas vai nakts stundas. Savukārt “Tradicionālās vijoļspēles” “diriģente” Māra Raģe ir atvedusi līdzi sešas vijoles no savas ģimenes krājumiem, vēl ir daži aizlienēti instrumenti, un Māra apņēmusies savas ievirzes dalībniekiem nedēļas laikā iemācīt nospēlēt dažas latviešu un igauņu dziesmiņas.

Daudziem zināms, kas ir bibliobuss, bet salacgrīviešiem ir savs “Bibliokuģis”. Ievirzes “Vējš burās” dalībnieki piektdien tiksies ar “Bibliokuģa” patronu kinorežisoru Jāni Streiču, mācīsies “jungu klasē” Morzes ābeci, kā arī siet jūrnieku mezglus, izbrauks jūrā ar jollām (tas laivu tips, kuru savulaik sāka būvēt Roņu salā, un pirmās jollas parādījās ap 1860. g.).

Salacgrīvā sastopu pērngada Pelču saietu vadītājus Bitinieku ģimeni. Daiga Bitiniece atgādina, ka par “3×3” tiek veidota dokumentāla filma un tiek vākti ziedojumi, lai tā taptu gatava.

“Lūks laikam ir pats jaunākais saieta dalībnieks?” vaicāju Kristīnai Libertei, kura auklē divus mēnešus veco dēliņu. Izrādās, ne, uz jaunākā “titulu” pretendē jūnijā dzimušais Indriķis Krūmiņš, kura vecāki un vecvecāki ir pieredzējuši “3×3” saietu vadītāji. Tātad “3×3” demogrāfiskā situācija rāda, ka vēl ilgi būs motivācija rīkot šos ģimeņu saietus, kur ir labi trim paaudzēm būt kopā un iegūt jaunas prasmes, zināšanas un draugus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.