22 vēja turbīnās un piegulošo teritoriju labiekārtošanā “Pienava Wind” ieguldīs apmēram 150 miljonus eiro.
22 vēja turbīnās un piegulošo teritoriju labiekārtošanā “Pienava Wind” ieguldīs apmēram 150 miljonus eiro.
Foto: Westudio/SHUTTERSTOCK

Izskatās, ka pie Tukuma plānotais vēja parks tomēr taps. Tiesa atzinusi vēja parka būvniecības aizliegumu par prettiesisku 10

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Izskatās, ka pie Tukuma plānotais vēja parks tomēr taps. Administratīvā rajona tiesa atzinusi Tukuma domes lēmumu neatbalstīt vēja parka “Pienava” būvniecību par prettiesisku.

Tiesas spriedums paredz, ka viena mēneša laikā no sprieduma spēkā stāšanās dienas Tukuma novada domei jāizdod parka attīstītājam SIA “Pienava Wind” labvēlīgs administratīvais akts, kas ļautu turpināt vēja parka projekta attīstību.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Esmu gandarīts par tiesas spriedumu, jo esmu pārliecināts, ka Latvijas nākotne ir ilgtspējīga enerģija, kas ir vēja enerģija. Tukuma novada domes lēmums balstīts valsts kompetento iestāžu atzinumos, kas pieļauj parka attīstīšanu izvēlētajā teritorijā. Šobrīd ceram uz veiksmīgu turpmāko sadarbību ar Tukuma novada domi un novada iedzīvotājiem, turpinot vēja parka attīstību, lai kopīgi panāktu nacionālo klimata plānu sasniegšanu un zaļās enerģijas izmantošanas veicināšanu Latvijā,” pēc tiesas sprieduma sacīja “Pienava Wind” valdes loceklis Gatis Galviņš.

Viņš gan “Latvijas Avīzei” piebilda, ka bijis nepatīkami pārsteigts par jaunās Tukuma novada domes vadības “mērķtiecīgo izvairīšanos no diskusijām, ko skaidri nosaka normatīvi akti kā obligātu pienākumu. Domāju, ka tiesas spriedums ir signāls, ka likuma ievērošana ir obligāta ne tikai iedzīvotājiem un uzņēmējiem.”

Galviņš jau iepriekš norādījis, ka vēja parka attīstība sekmētu energoapgādes drošību, konkurences palielināšanos tirgū un elektroenerģijas cenu samazinājumu patērētājiem.

Savukārt Tukuma novada iedzīvotājiem tas nozīmētu jaunu darba vietu izveidi gan būvniecības, gan ekspluatācijas laikā un pašvaldības ceļu infrastruktūras attīstību. Tāpat, kāpinot pieejamo enerģijas jaudu reģionā, uzlabotos pašvaldības pozīcijas dažādu nozaru investoru acīs.

Vēja enerģija jāattīsta

Prieku par tiesas lēmumu neslēpa arī Latvijas Vēja enerģijas asociācijas (LVEA) vadītājs Andris Vanags, kurš uzskata, ka šis lēmums veicinās straujāku vēja enerģijas attīstību Latvijā.

“Vēja nozare ļoti gaidīja šo tiesas lēmumu. Neapšaubāmi esam gandarīti, ka tas ir attīstītājam pozitīvs un apliecina, ka pašvaldību vadītājiem ir būtiski pieņemt racionālus un pamatotus lēmumus, domājot par reģiona attīstību. Tomēr jāuzsver, ka tiesu darbiem būtu jābūt tiešām galējam risinājumam. Ticu, ka konsenss būtu panākams likuma ietvaros, iesaistītajām pusēm sēžot pie sarunu galda, izdiskutējot un atrodot pieņemamāko un izdevīgāko sadarbības formu.”

Vanaga ieskatā, nav pareizi, ka pašvaldības var apšaubīt un noraidīt kompetento institūciju lēmumus.

Kā zināms, Tukuma novada dome neņēma vērā Vides pārraudzības valsts biroja ietekmes uz vidi novērtējumu, kas bija pozitīvs “Pienava Wind”.

“Tas ne tikai sūta nepareizu signālu visai vēja enerģijas nozarei, bet kopumā grauj valsts tiesiskuma principus. Ļoti svarīgi arī valstiskā līmenī veicināt izpratni par vēja enerģijas nozīmi, ieguvumiem un kliedēt sabiedrības apziņā patiešām dziļi iesēdušos mītus,” piebilda Vanags.

Reklāma
Reklāma

Lai veicinātu vēja parku attīstītāju sadarbību ar pašvaldībām, LVEA esot sākusi sarunas ar Ekonomikas ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību, Vides un reģionālās attīstības ministriju u. c. institūcijām. Rezultātā varētu tapt dažādi risinājumi, kuri pašvaldībām pret vēja parku būvniecību ļautu raudzīties pozitīvāk.

Vēja parku attīstītāji, piemēram, varētu dalīties ar peļņu, noteiktu tās daļu novirzot īpašā fondā pašvaldības teritorijā dzīvojošo iedzīvotāju konkrētu problēmu risināšanai. Tāpat varētu atcelt pārvades un sadales maksu lielākajiem un energointensīvākajiem uzņēmumiem konkrētajā pašvaldībā.

Šobrīd 30 dienu laikā Tukuma novada domei vēja parka attīstītājam jāizdod labvēlīgs administratīvais akts turbīnu būvniecībai. Taču spriedumu vēl var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no sprieduma sastādīšanas dienas, iesniedzot apelācijas sūdzību Administratīvajā rajona tiesā.

Tukuma novada domes pārstāve Elīna Jaunzeme “Latvijas Avīzei” sacīja, ka par apelāciju domē vēl tikai lems – vispirms atbildīgie iepazīsies ar pilno tiesas spriedumu un tā motivāciju. Tajā pašā laikā dome plāno uzklausīt gan advokātu komentārus, gan pārrunāt situāciju ar “Pienava Wind”, iespējams, rodot pieņemamu kompromisu.

Ņemot vērā tiesas spriedumu, “Pienava Wind” turpinās vēja parka attīstību, par primāro darbu izvirzot būvprojekta sagatavošanu un saskaņošanu, taču līdz turbīnu būvniecības sākumam vēl būs jāpagaida.

Galviņš prognozē, ka celtniecība varētu sākties ne agrāk kā pēc diviem trim gadiem. Plānots, ka 22 vēja turbīnās un piegulošo teritoriju labiekārtošanā “Pienava Wind” ieguldīs apmēram 150 miljonus eiro.

Dobeles pašvaldība atliek

Turpinās tā paša attīstītāja “Eolus” cita uzņēmuma “Dobele Wind” centieni saņemt būvniecības atļauju Dobeles novadā. Dobeles novada pašvaldība 28. jūlijā atbildējusi uz vēja elektrostaciju parku attīstītāja SIA “Dobele Wind” tā iesniegumu par paredzētās darbības akceptu vēja elektrostaciju parka “Dobele” būvniecībai.

Pašvaldība informē attīstītāju, ka ar 2021. gada 1. jūliju stājās spēkā Latvijas Administratīvi teritoriālā reforma, kuras rezultātā ir mainījies Dobeles novada pašvaldības domē ievēlēto deputātu sastāvs un ir būtiski palielinājies Dobeles novada iedzīvotāju skaits, kurus nepieciešams informēt par ieceri novadā būvēt vēja elektrostaciju, kā arī nepieciešams uzklausīt viņu viedokli.

Izmantojot likumīgās tiesības administratīvo akta izdošanu atcelt uz laiku četriem mēnešiem, pašvaldība sola pieņemt lēmumu kārtējā Dobeles novada domes sēdē 2021. gada 28. oktobrī. Tas izskatās pēc apzinātas vilcināšanas, jo mazticams, ka pievienoto Tērvetes un Auces novadu iedzīvotājus varētu ietekmēt Dobeles novadā iecerētais vēja parks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.