Foto: REUTERS/SCANPIX
Foto: REUTERS/SCANPIX
Ilustratīvs foto.

Veipi un veipotāji – megabizness Liebritānijā. Valdība attapusies, bet kā to vairs iegrožot?! 19

Pat pēc tam, kad 2007. gadā stājās spēkā Lielbritānijas aizliegums smēķēt iekštelpās, cigarešu dūmu smaka nekur tālu neaizvijās.. Tā plosījās pa krogu pagalmiem un kavējās ārpus darbavietām. Šodien Lielbritānijā cigarešu dūmu vietā ir tikpat liela iespēja elpot zilās limonādes smaržu vai arbūza “atsvaidzinošos, maigos toņus”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Šobrīd desmitā daļa britu diezgan regulāri lieto elektroniskās cigaretes; jau iepriekš tika prognozēts, ka veipošana kļūs izplatītāka par smēķēšanu. Valdības apspriešanai, kas noslēgsies decembrī, sekos regulējuma ierobežošana, par to noraizējušies lobisti, raksta The Economist.

Apvienotās Karalistes Biznesa un ekonomisko pētījumu centra dati liecina, ka nozares apgrozījums 2021. gadā sasniedza 2,8 miljardus mārciņu (3,4 miljardus dolāru) un aprēķināts, ka tas nodrošināja gandrīz 18 000 darbavietu. Kopš tā laika veipotāju skaits ir pieaudzis gandrīz par trešdaļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apvienotajā karalistē ir gandrīz 3500 specializētu veipu veikalu. Nozares straujā izaugsme daļēji atspoguļo sabiedrības veselības iestāžu tam atbalstošo nostāju.

Lai gan daudzas valdības ir runājušas piesardzīgi par nikotīna potenciālajiem riskiem veselībai, ieelpojot “tvaikus”, nevis tabakas dūmus, Nacionālais veselības dienests ir konsekventi iestājies par pāreju.

Aprīlī valdība pat paziņoja par “swap to stop” shēmu, kas piešķirs bezmaksas “vape starter” komplektus līdz 1 miljonam smēķētāju, kas ir pirmā šāda veida shēma pasaulē.

Pēdējos gados nozare ir arī bijusi viena no nedaudzajām tiešajām labuma guvējām no Lielbritānijas dzīves dārdzības samazināšanās.

Vidēji 20 cigarešu paciņa tur maksā 14,57 mārciņas, salīdzinot ar aptuveni 5 mārciņām par aptuveni tādu pašu dūmu skaitu no vienreizējās lietošanas veipa, turklāt tam par pusi mazāk nikotīna. Arvien vairāk smēķētāju, kas apzinās izmaksas, ir mainījuši savu izvēli par labu veipam.

Taču nu savelkas tumši padebeši tikai pusgadu pēc tam, kad tika paziņots par veipotāju komplektu izdošanu, valdībai nāksies ieviest daudz stingrāku nostāju šajā ajutājumā.

Ir atklājušās divas saistītas problēmas — pieaugošā vienreizlietojamo ierīču izmantošana un bažas par nepilngadīgo veipošanu.

Vienreiz lietojamo ierīču pārdošanas apjomi kopš 2022. gada ir dubultojušies un sasniedz 360 miljonus gadā. Ķīnā bāzētā “Smoore International”, pasaulē lielākā veipu ražotāja, norāda, ka Lielbritānija veido 40% no Eiropas vienreizējās lietošanas veipu tirgus. Lielveikalos, degvielas uzpildes stacijās un veļas mazgātavās – tie ir pieejami visur.

Reklāma
Reklāma

Protams, ka ražotāji nevēlas, lai britu valdība sekotu Austrālijai un dažiem Amerikas štatiem, aizliedzot veipu garšas, lai tā mazinātu veipošanas pievilcību jauniešu vidū.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.