Veikalu plaukti pilni ar zobu balināšanas produktiem – tiešām palīdz vai bojā zobus? 1
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Esmu ievērojusi, ka veikalos pārdod dažādus līdzekļus zobu balināšanai, ko var izmantot mājās. Taču vai tie nebojā zobus?” Jautā Kristīne no Valmieras.
Pirms balināšanas jānoskaidro cēlonis
Klīnikas Māra Bērziņa zobārstniecības privātprakse zobu higiēniste Laine Taubere stāsta, ka mājas apstākļos zobus drīkst balināt un ir vairākas metodes, kā to darīt. Tomēr pirms tam noteikti jānoskaidro, kāpēc zobiem ir nevēlamais tonis.
“Ieteicams doties pie higiēnista, kurš attīrīs zobus, novērtēs to stāvokli, noskaidros nevēlamā toņa cēloni – vai tā ir iedzimtība vai to ietekmējuši zobu kopšanas paradumi, kaitīgie ieradumi vai ikdienas uzturs, un ieteiks piemērotāko balinošo līdzekli,” iesaka higiēniste.
Bet, ja nevēlamais tonis ir no ikdienas uztura, tējas, kafijas, sarkanvīna, smēķēšanas vai ikdienā jālieto dzelzi saturoši preparāti, kuri iekrāso zobus – visbiežāk ar šo problēmu saskaras grūtnieces, tad palīgā var ņemt tautas metodes vai veikalos un aptiekās iegādājamos balināšanas līdzekļus.”
Ķīmiskie balinātāji
No šāda veida balinātājiem visefektīvākās ir profesionālās individuālās kapes ar speciālu gelveida balinātāju, kuras perfekti piegulst katram zobam, tādējādi zobu balināšana notiek ļoti veiksmīgi. Pēc šādām profesionālām kapēm var vaicāt savam zobārstam vai zobu higiēnistam.
Līdzīga veida kapes ar balinošu līdzekli nopērkamas arī veikalos un aptiekās.
Veikalu piedāvājumā ir arī baltinošie līdzekļi zobiem ar LED aktivatoru (maza kastīte ar zilu gaismiņu). “Par to efektivitāti un drošumu šaubos. LED gaismu ierasti izmanto profesionālos apstākļos, kad tiek lietots cita veida balinātājs ar ķīmisko sastāvu.
Lai nesanāktu nepatikšanas ar smaganu iekaisumu un zobu jutīgumu, šāda veida zobu balināšana būtu veicama tikai zobārstniecības kabinetā,” ir pārliecināta Laine Taubere.
Uzmanīgi ar tautas metodēm
Visai populāri ir arī baltinoši līdzekļi bez ķīmiskā sastāva jeb tautas metodes. “Zobi kļūs baltāki, ja laiku pa laikam tos iztīrīsim ar, piemēram, sodas un ūdens, sāls un citrona sulas vai sodas un ūdeņraža peroksīda maisījumu. Zobus baltākus padarīs arī ābolu etiķis vai kokosriekstu eļļa,” stāsta higiēniste, taču uzsver, ka ar šādu līdzekļu lietošanu jābūt ļoti uzmanīgiem.
Nelietojot šos līdzekļus regulāri, arī baltinošais efekts būs mazāks un lēnāks, tāpēc tā var nebūt efektīvākā metode.
Ja zobu balināšanai tiek izmantotas tautas metodes, to nedrīkst darīt regulāri vairākus vakarus pēc kārtas – tas padarīs zobus jutīgus un var rosināt smaganu iekaisumu.