Pašapkalpošanās veikaliņā nav pārdevēja, toties tas ir labi pārskatāms no saimniecības pagalma.
Pašapkalpošanās veikaliņā nav pārdevēja, toties tas ir labi pārskatāms no saimniecības pagalma.
Foto: Ilze Jansone

“Negaidījām, ka būs tik liela atsaucība!” Veikaliņš, kas tirgo pats 17

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Ja pircējs pēc preces nāk tieši pie ražotāja, tas ir izdevīgāk visiem,” secina zemniece Ilze Jansone no Penkules pagasta “Bērzājiem”.

Viņas ģimene jau otro gadu lielāko daļu saimniecībā saražotā pārdod, nevis braucot uz tirgu, bet piemājas pašapkalpošanās veikaliņā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Īstenot sen loloto ideju par pašapkalpošanās veikaliņu Penkules pagasta “Bērzāju” saimniekus pamudinājusi kovidkrīze. Epidēmijas pirmajā pavasarī bijusi liela neziņa, kā izdosies pārdot izaudzēto. Tādēļ savu māju ceļgalā novietojuši galdu un izlikuši preces tur. Katrai precei cena klāt, blakus kastīte, kur naudiņu atstāt.

“Negaidījām, ka būs tik liela atsaucība,” secina saimniece Ilze Jansone. Labs noiets bijis puķu stādiem, zemenēm, tomātiem un citām pašu izaudzētajām dārza veltēm. “Bērzājos” puķes un ēdamlietas audzē divos hektāros zemes. Tad nu jādomā, kā samērā nelielos apjomus dažādu dārza labumu realizēt.

Ideju šādam pašapkalpošanās veikaliņam saimniece noskatījusi ārzemju ceļojumos.

Ja tā var mazās saimniecības Vācijā un Francijā, kāpēc ne Latvijā?

Jumtu vajag

Brīvdabas tirgotava māju ceļgalā darbojās labi, taču tikai jaukā laikā. Lietū un pa nakti visa manta bija jāved mājās. Tādēļ saimnieki pērno rudens ražu jau tirgoja jaun­iegādātā koka namiņā ar lievenīti.

Taču darbības princips paliek tas pats – saimnieki uzticas saviem pircējiem. Turklāt veikaliņš no māju pagalma ir labi pārskatāms.

Bodīte ir atvērta no gaismas līdz gaismai. Preces tiek safasētas dažādos daudzumos un saliktas veikaliņā. Tajā pircējs pats var izvēlēties, ko un cik pirkt, un norēķināties par to gan skaidrā naudā, gan ar karti.

Uz mazo Penkules paš­apkalpošanās veikaliņu ierodas gan vietējie, gan pircēji no Dobeles, Bēnes, Auces, Jelgavas un citām vietām.

Kopā izdevīgāk

Savus ražojumus tirgošanai atnes arī vietējie amatnieki. Saimniece skaidro, ka šāds veikaliņš ir lieliska iespēja realizēt arī pavisam nelielu daudzumu preču mazajām saimniecībām, amatniekiem, kam uz tirgu braukt pat neatmaksājas.

Piemēram, grozu pinējam, zeķu adītājai vai kādam, kam izauguši daži skaisti ķir­bji.

Turklāt šāda kooperācija ir izdevīga visiem – jo lielāka preču dažādība, jo pircēju vairāk.

Seko sezonai

Uz tirgu saimnieki tagad brauc tikai retu reizi, jo vairākums ražas tiek pārdots uz vietas. Ietaupās gan pašu laiks, gan transporta izdevumi un tirgus nauda. Turklāt šāda pieeja atbilst zaļam dzīvesveidam – tirdzniecība pēc iespējas tuvu ražotnei sniedz iespēju lieku reizi nepiesārņot dabu ar transporta dūmgāzēm.

Reklāma
Reklāma

Arī pircēji var būt droši, ka visas ēdamlietas ir svaigi plūktas, tikko no dārza, siltumnīcas. Var pat apskatīt, kur augļi un dārzeņi aug. Patlaban dārzeņu raža gandrīz beigusies, taču visu sezonu ir pieprasījums pēc dažādiem telpu un kapu dekoriem, adījumiem. Tagad veikaliņā ir iestājies pamiers, taču jau pēc pāris mēnešiem plauktos būs atraitnīšu stādi un pirmie zaļumi.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.