SIA “Galantus” paklājzāliens izdaiļo arī Rundāles pils pagalmu.
SIA “Galantus” paklājzāliens izdaiļo arī Rundāles pils pagalmu.
Publicitātes foto

Veikalā pirkts zāliens. Kas jāzina izvēloties, kā kopt zaļo paklāju? 0

Mūsdienās lielākā daļa paši no sēklām, piemēram, zemeņu dēstus neaudzē un iegādājas profesionālu dārzniecības uzņēmumu izaudzētus dēstus. Tāpat arī zālienu ierīkotāji bieži izmanto lauku fermās dabiskos apstākļos izaudzētus paklājzālienus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Paklājzāliens ir dabisks zāliens, ko tradicionālā veidā uz speciāli sagatavotas augsnes izaudzē lauku fermā,” skaidro diplomēts dārznieks un zālienu eksperts Ansis Birznieks, SIA “Galantus” īpašnieks. “Gatavu paklājzālienu novāc ar speciālu iekārtu, kas vienlaikus nogriež 2 cm plānu un 45 cm platu velēnu un sarullē, nogādā objektā un uzstāda. Atkarībā no augsnes mitruma griešanas brīdī rullis ver 15 – 20 kg, un uz vienas paletes var novietot ap 40 – 50 m2 paklājzāliena. Paklājzāliena rullīša garums atkarībā no zāliena stāvokļa griešanas brīdī ir no 1,5 līdz 2,5 m. Galvenais ieguvums no paklājzāliena izmantošanas ir garantēta kvalitāte un liela laika ekonomija. Zālienu var uzklāt no rīta, vakarpusē sākt pa to saudzīgi staigāt un pļaut jau pēc nedēļas. Salīdzinājumam – sēto zālienu var sākt izmantot, agrākais, tikai pēc trīs mēnešiem.”

Paklājzāliena ieklāšana

Paklājzāliena kvalitāte lielā mērā atkarīga no tajā augošo augu īpašībām. Piemēram, Latvijā universālā paklājzāliena izveidošanai visbiežāk izmanto trīs pamatsugas: daudzgadīgo aireni (Lolium perenne), pļavas skareni (Poa pratensis) un sarkano auzeni (Fustuca rubra).

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms zāliena ieklāšanas augsnes virsmu pārlīdzina ar dzelzs grābeklīti, to nedaudz uzirdinot. Tādējādi zālienam veidojas labāks kontakts ar augsni un tas ātri iesakņosies. Uz augsnes ieteicams izkliedēt slāpekli saturošus kompleksos minerālmēslus, piemēram, NPK 22:7:12 mēslojuma (ne vairāk kā 20 g/m2). Sausā laikā dienu pirms paklājzāliena ieklāšanas ieteicams augsni salaistīt, lai tā ir mitra, taču jāraugās, lai to nepārlaistītu. Zāliens jālaista ar tādu aprēķinu, lai samirkst velēna un 1 – 2 cm augsne zem tās. Laistīt vairāk nav nepieciešams, jo ilgstoši slapjā zālienā var attīstīties puve.

Zāliens jāatved un jāieklāj 24 stundu laikā pēc nogriešanas. Ja ir atbilstoši uzglabāšanas apstākļi, šo laiku var pagarināt līdz divām diennaktīm. Ieklāšana ir ātrs darbs – pieredzējuši dārznieki četru piecu cilvēku sastāvā dienā ieklāj 300 – 600 m2 zāliena.

Trešdaļas likums

Zāliena ierīkošana ir tikai pirmais solis. Ne mazāk svarīga ir regulāra un pareiza zāliena pļaušana. Tai jānotiek atkarībā no zāliena augšanas ātruma, nemērot pļaušanas laiku pēc dienām. Optimāli, ja var uzturēt aptuveni 5 cm zāliena augstumu (dārzā minimums ir 3 cm – atkarībā no zāliena sugas). Ja vēlas kvalitatīvu zālienu, tas jāpļauj, tiklīdz zāles augstums sasniedzis 7 cm, pat tad, ja tas noticis vienas dienas laikā. Jāievēro vēl viens zelta likums, nekad nedrīkst nopļaut vairāk par 1/3 daļu no stiebra garuma. Zāliena pamats ir saknes, un augu virsējā daļa atspoguļojas sakņu stāvoklī. Jebkurā kritiskā situācijā sakņu augšana apstājas. Nopļaujot vairāk par trešdaļu no zāles augstuma, augs saņem šoka signālu un apstādina sakņu attīstību.

Ja zāliens dažādu iemeslu dēļ ir pāraudzis, tas jāpļauj kaut vai katru dienu, tomēr nepārkāpjot 1/3 likumu, līdz nonāk pie vēlamā augstuma. Tādējādi zālienam tik ļoti nenodara pāri. Maldīgs ir uzskats, ka nopļautā zāle vienmēr ir jānovāc. Labā zālienā pārpalikumus vajadzētu savākt tikai katru trešo ceturto reizi. Reizē ar pārpalikumiem tiek aizvāktas arī barības vielas, tāpēc jārēķinās, ka zālienam būs nepieciešama biežāka mēslošana un regulāra barības vielu daudzuma kontrole. Zelta likums skan – ja nepaliek nekas taustāms, nevācam, ja paliek zāles kumšķi – savācam.

Reklāma
Reklāma

Zālienu pļaušanai izmanto dažāda veida pļaujmašīnas – cilindra, rotējošās, veserīšu tipa, kā arī trimmeri. Dārzā zālieniem galvenokārt izmanto rotējošā tipa pļaujmašīnas, kuras ekspluatējot jāievēro pāris nianses. Lai zālienu nopļautu vajadzīgajā augstumā, pļaujmašīnām jābūt ar regulējamu pļaušanas augstumu. Tāpat jāseko līdzi mašīnas naža asumam. Ja nazis ir truls, griezuma vieta ir izteikti negluda, pat bārkstaina. Kritiskos gadījumos, sevišķi saulainā laikā zāliens pēc pļaušanas “nosirmo”, jo visi zāliena lapu gali ir sasisti bārkstīs, kas momentā izkalst. Mašīnas nazim jābūt taisnam, jo tad, ja nazis nav taisns, pļaujot veidojas nelīdzenumi – trepes. Un visbeidzot pļaujmašīna ir pareizi tehniski jāapkopj.

Pļauj līdz novembrim

Jāatceras, ka iesētam zālienam pirmo pļaušanu veic tad, kad tas ir sasniedzis aptuveni 6 – 10 cm augstumu. Pirmajā pļaušanā nevajadzētu zāli pļaut zemāk par aptuveni 5 cm. Tāpat pirmās trīs līdz piecas reizes nopļauto zāli nepieciešams savākt ar savācēju vai to maigi izdarīt ar lapu vācamo grābekli.

Ļoti būtiski nekavēt pļaušanas laiku, jo zāliena augšanas sākuma stadijā ir aktīvi jāveicina zāliena cerošana, lai zāliens būtu biezāks un izturīgāks pret nezālēm. Sētu zālienu var sākt novērtēt pēc četrām piecām pļaušanas reizēm. Zāliena pļaušana jāturpina arī rudenī. Dārznieku profesionālā pieredze rāda, ka atkarībā no laika apstākļiem pēdējās pļaušanas bieži tiek veiktas pat novembrī. Pēc pēdējās pļaušanas mauriņu vajadzētu sagrābt ar grābekli vai speciālu zāliena tīrītāju (daudzi kļūdaini to uzskata par aeratoru), kas ļoti labi izķemmē zālienu. Normālā rudenī augšanai vajadzētu samazināties, līdz ar to samazināties arī pļaušanas reizēm. Tas ir arī atkarīgs no zālienu mēslošanas un slāpekļa daudzuma. Septembrī zālienu mēslo ar rudens mēslojumu, kur slāpekļa ir ļoti maz vai tā nav nemaz. Dažkārt augšana it kā apstājas, taču tad atkal atjaunojas, iestājoties siltākam laikam. Šādā gadījumā jāturpina pļaut un jāievēro vēl viens zelta likums – sezonas beigās atstājam zālienu normāli īsu un tīru.

Zāliena pareiza pļaušana ir galvenais no skaista zāliena noslēpumiem. Ja zāliens saimniekam nešķiet tik pievilcīgs, kā viņš vēlētos, iespējams, nepieciešamas speciālas zāliena kopšanas kūres vai pat pamatīgs zāliena atjaunošanas darbs, ko vislabāk paveiks profesionāļi. Kad zāliens ir pareizi saārstēts, tā tālākā kopšana jau ir vienkārša lieta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.