Veidojot veselīgu pagātnes izpratni 0
Sestdien, 2. martā, “Latvijas Grāmatu izstādē 2019” uz sarunu par 2. pasaules kara notikumiem un atbalsīm mūsdienās publicists Otto Ozols bija aicinājis vēsturnieku Uldi Neiburgu, režisoru Normundu Puci un izdevniecības “Latvijas Mediji” direktori Eviju Veidi.
Uldim Neiburgam nesen nāca klajā grāmata “Grēka un ienaida liesmās” – tās nosaukums ņemts no Andreja Eglīša un Lūcijas Garūtas kopdarba – kantātes “Dievs, Tava zeme deg”. Grāmata – 2. pasaules kara stāstu apkopojums – ir turpinājums pirmajai, kuru tieši tā arī sauca – “Dievs, Tava zeme deg!”.
Jaunā grāmata atklāj, cik nepareizi ir iedomātie sterotipi par par latviešiem, kuri 2. pasaules kara laikā bija tikai vienā pusē. Izpētes laikā Uldim Neiburgam gadījušies visneticamākie stāsti, tostarp par diviem brāļiem, no kuriem viens bija Salaspils koncentrācijas nometnes apsardzē, kamēr otrs atradās nometnē kā apcietinātais.
Savukārt Normunds Pucis ir režisors dokumentālajai filmai “Segvārds Vientulis” par latviešu nacionālo pretošanos kustību pēckara gados, kā arī jaunajai daudzsēriju filmai “Sarkanais mežs”, kura pirmizrādi piedzīvos tieši šovakar, 2. martā, LTV1.
“Sarkanais mežs” atklās mazzināmas lappuses tajā vēstures sadaļā, kas saistīta ar nacionālajiem partizāniem.
Tuvojas 16. marts un 9. maijs – divi datumi, kuri ik gadus skaudri atgādina, ka 2. Pasaules karš Latvijā vēl joprojām nav beidzies. Un tikai vēstures izpēte, stāsti, kuri neiezīmē visus latviešus kā bendes vai upurus, iespējami precīzi un maksimāli patiesi atklājot sarežģītā laika notikumus, var pamazām veidot veselīgu attieksmi pret mūsu pagātni.