Foto: Vaclav Mach/Shutterstock

Veido tēju kolekciju savai veselībai. Kas septembrī vācams dārzā un pļavā? 0

“Šogad vairāku ārstniecības augu drogu izdevies savākt mazāk nekā parasti. Pļavas tikai tagad sāk atzelt. Ja rudens būs silts, vēl varēs ievākt ataugušos augus dārzā un dabā,” skaidro ārstniecības augu audzētājs Jānis Vaivars no Skrīveriem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ir īstais brīdis vākt apiņus. Apiņu rogas var savākt mežā un upmalās. Čiekuriņi labi žūst. Apiņiem ir nomierinoša, relaksējoša iedarbība, tāpat kā alum, kam tos izmanto. Drogas pievieno citām zāļu tējām aptuveni 1% daudzumā, jo apiņi ir ellīgi rūgti.

• Apiņu rogas labi der tā sauktajiem miega spilventiņiem. Augus sapilda maisiņā un noliek blakus uz spilvena.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērtīgi ir pīlādži, kas šogad var būt deficīts. Parasto pīlādžu ogas var vienkārši sakaltēt, bet dārza pīlādžus pirms kaltēšanas sagriež. Pēc tam Jānis ogas pievieno Ziemassvētku tējām.

Vāc plūškoka ogas. Lasa tikai melnās – gatavās ogas, jo zaļās izraisa caureju. Ogas var kaltēt, tvaicēt, vārīt ievārījumus. Pēc termiskās apstrādes caurejas no negatavajām ogām vairs nebūs.

• Asinsspiediena pazemināšanai lasa vilkābeļu augļus.

Tikpat labi kā vasarā ir atziedējušie pelašķi. Tējām der baltie, svaigi uzplaukušie ziedi. Lieto gan saaukstēšanās gadījumos, gan kā ikdienas tēju organisma spēcināšanai.

Modes lieta ir kaņepju tēja. Tai ir viegli nomierinoša iedarbība. Kaņepju augu var pievienot zaļajiem kokteiļiem.

Vērtīgas ir sēklas. Nātru, balandu un citu nezāļu sēklas izkaltē, samaļ un pievieno pa karotei veselības kokteiļiem, brokastu putrām, zupām.

Septembrī var cerēt, ka izdosies ievākt dažādas mētras. Tās karstumā pēc apgriešanas neatauga. Arī salvijas raža būtu noderīga, taču to vāc saudzīgi. Vēlu rudenī apgriezta salvija var nepārziemot.

Možumu dod citronliāna. Pietiek ar dažām ogām, lai justos spriganāk. Ogas var kaltēt un pievienot brokastu putrām. Sevišķi gardas tās ir ar medu, cukuru. Jaunos dzinumus var vākt pavasarī. Ikdienā tos var pat vienkārši pakošļāt. Tējām der viss augs. Ziemā uzmundrinošu tēju vāra no šāgada dzinumiem.

• Citronliānas tēju un augļus nevajag lietot vakarā.

Sākoties rudens un ziemas sezonai, sagādā dažādas tējas. Virtuvē pa rokai sarūpē vairākus trauciņus ar dažādām drogām. Dzer to, kuru tobrīd iegribas. Organisms pats diktē, kas tam vajadzīgs. Nav pareizi ilgstoši dzert vienu un to pašu augu tēju. Piemēram, piparmētra ir laba, taču ne katru dienu.

Reklāma
Reklāma

• Vienu augu vai augu salikumu nav ieteicams dzert ilgāk par divām trim nedēļām.

Tējas būtu jādzer visu gadu, nevis tikai sezonāli. Arī Jānis atzīst, ka vasarā vairāk dzer ūdeni, nevis augu tējas. Taču tagad tās noteikti jālieto, jo, regulāri lietoti nelielās devās, augi stiprina organismu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.