Ilustratīvs attēls. Foto – LETA

Veido Latvijas brūno ganāmpulku
 1

Valsts nolēmusi glābt Latvijas brūnās govis un atvēlējusi līdzekļus tīršķirnes dzīvnieku ganāmpulka izveidei Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce”. 


Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Šobrīd jau iegādātas astoņas Latvijas brūnās šķirnes govis un vēl 15 dažāda vecuma teles.

Kā “Latvijas Avīze” jau rakstīja, mūsu nacionālā govju šķirne Latvijas brūnā ir uz izzušanas robežas. Lai kāpinātu izslaukumus, to aktīvi krusto ar citām saderīgām šķirnēm, un nu ir reģistrētas vairs tikai 123 tīršķirnes Latvijas brūnās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas brūno govju genofonda ganāmpulks izmitināts mācību saimniecības vecajā kūtī, atsevišķi no pārējiem liellopiem. Novietnē govis tiek turētas piesietas, šie dzīvnieki vasarā ies ganībās. “Mūsu mērķis nav iegūt pēc iespējas augstāku izslaukumu, bet gan saglabāt ģenētisko dažādību,” atzina “Vecauces” direktores vietniece mācību darbā Indra Eihvalde. Latvijas brūnās govis ir mazāka auguma, un vienā barā ar lielajām Holšteinas šķirnes govīm tām tiek nodarīts pāri.

I. Eihvalde atzina, ka genofonda ganāmpulkā būs līdz 50 govīm. Šis skaits tiks sasniegts, turpinot iepirkt tīršķirnes dzīvniekus no citām saimniecībām, kā arī atražojot savas telītes. Sēklošanas stacijās ir pieejams ļoti augstvērtīgs Latvijas brūnās šķirnes buļļu vaislas materiāls. “Gribu arī atgādināt, ka savulaik “Vecauce” bija Latvijas brūno buļļu māšu audzētava,” piebilda saimniecības speciāliste.

Genofonda ganāmpulkā tikšot veikti arī dažādi pētījumi, tostarp salīdzināts Latvijas brūno piena sastāvs ar intensīvi ražojošām govīm, rēķināts, kam augstāka rentabilitāte, ieskaitot ilgmūžību, – ganību govīm vai tām, kurām barību pieved klāt.

Latvijas brūno govju īpašnieki arī šogad saņem atbalsta maksājumu no Eiropas lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu programmas, kuras mērķis ir saglabāt un pavairot vietējās izcelsmes šķirņu dzīvniekus. Taču šis atbalsts nesedz zaudējumus par šo ģenētiski vērtīgo, bet ne tik produktīvo dzīvnieku uzturēšanu. Atbalstu izmaksā tikai par 86 Latvijas brūnajām govīm, kas līdz 1. martam ir atnesušās (atbalstu nemaksā par telēm).

2013. gadā atbalsts par vienu tīršķirnes Latvijas brūno ir 118 latu. Lai saņemtu šo atbalstu, nav svarīgi izslauktie piena litri. Nav spēkā arī nosacījums, ka ganāmpulkā ir jābūt vismaz pieciem dzīvniekiem.

Ja kāds Latvijas brūnās govs īpašnieks grib pretendēt uz ģenētisko resursu atbalstu vai arī piedāvāt savu gotiņu genofonda ganāmpulkam, tam jāsazinās ar Latvijas Šķirnes dzīvnieku audzētāju savienību. Dzīvniekam jābūt pārraudzībā, un jāzina govs senči sešās paaudzēs.

Reklāma
Reklāma

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.