Veģetāriešu kārums – sojas šašliks. Gatavošanas padomi un recepte pikantam sojšlikam 0
Soja – tās ir mazas, baltas pupiņas. Tā, ko var nopirkt veikalā dažādu izmēru gabaliņu vai granulu veidā, ir teksturēta soja, ko gatavo no sojas miltiem. Ja pareizi novāra, apcep un iemarinē šādus sojas gabaliņus, no tiem iznāk sulīgs un kārdinošs sojas šašliks jeb tautā sauktais sojšliks.
Daudzi izvairās no sojas lietošanas uzturā, jo zināms, ka soja un kukurūza ir augi, kas visplašāk tiek audzēti ģenētiski modificētā formā. Pasaulē teju 90% sojas ir ģenētiski modificēta. Soja ir lēts produkts, kuru daudz izmanto pārtikas rūpniecībā, piemēram, pastētēm, desām, cīsiņiem, bet visvairāk to lieto dzīvnieku barības ražošanai. Tīra soja granulu, lielāku gabaliņu, tofu siera, sojas piena un mērces veidā ir niecīga daļa no patērētās sojas apjomiem. Gan ekoveikalos, gan lielveikalos var atrast teksturēto soju, kas nav ģenētiski modificēta (mazo veikaliņu pārdevējam var jautāt sertifikātu, kas to apliecina).
Salīdzinājumā ar zaļajiem zirnīšiem un pupiņām sojas uzturvērtība ir pārāka, jo satur 45% olbaltumvielu (zirnīšos tikai 25%). Soja ir diētiskāks produkts, jo ogļhidrātu tajā uz pusi mazāk – aptuveni 25%, kamēr zaļajos zirnīšos un pupiņās ap 50%. Turklāt sojas olbaltumu organisms viegli pārstrādā un asimilē. Soja satur daudz vitamīnu: A, B grupas, C, E, P, K, kā arī kalciju, dzelzi un citas vērtīgas minerālvielas.
Gatavošanas padomi
* Ja soja garšo pēc gumijas un ir bezgaršīga, tas nozīmē, ka nav pareizi pagatavota.
* Lai atbrīvotos no piegaršas un ēdienam uzburtu patīkamu aromātu, pirms gatavošanas soju vāra garšvielu novārījumā, granulas aplej ar verdošu ūdeni un pēc tam nokāš. Tas sojas gabaliņus padara patīkami mīkstus.
* Nedrīkst sojas gabaliņus pārvārīt, jo tad tie kļūst sīksti, gumijoti. Mazajiem gabaliņiem pietiek ar 10–15 minūtēm, gulašam līdzīgie gabaliņi jāvāra 15–17 minūtes, lielākie (4–5 cm diametrā) – 20–25 minūtes.
* Sojai nav izteiktas garšas – tā atkarīga no izmantotajām garšvielām, garšaugiem un marinādes. Aromātam marinādei var pievienot sīpolus, ķiplokus, puravus un lociņus, savukārt vārīšanas laikā var pielikt buljona kubiņus.
* Pēc izvārīšanas sojas apjoms palielinās 2–3 reizes.
* Soju var marinēt kopā ar smalkās skaidiņās sarīvētu cukīni un burkānu, ko pēc tam izmanto salātu pagatavošanai.
* Vēl viena marinādes variācija: puslitrs kefīra vai bezpiedevu jogurta samaisa ar pustējkaroti sāls, tikpat daudz maltu melno piparu, 2 ēdamkarotēm cukura, 3 ēdamkarotēm citrona sulas, 3 ēdamkarotēm sojas mērces un smalki sakapātu svaigu rozmarīnu. Tad šašliks iznāk maigs, sulīgs un aromātisks.
* Kūpinātas paprikas pulveris sojas marinādei dod patīkamu spēcīgu garšas akcentu, sanāk dūmu garša arī tad, ja negrilē, bet cep cepeškrāsnī.
Pikantais sojas šašliks 4–6 porcijas
• 240 g lielo sojas gabaliņu (4–5 cm)
• 200 ml augu eļļas cepšanai
Marinādei
• 350 ml tomātu mērces
• 75 ml sojas mērces
• 4 ēdamkarotes citrona sulas
• 3 ēdamkarotes saldās čili mērces
• 2 ēdamkarotes cukura
• 2 tējkarotes kūpinātas paprikas pulvera
• pustējkarotes maltu melno piparu
• 2/3–½ tējkarotes sāls
Garšvielu ūdenim
• 3 l ūdens
• 2 lauru lapas
• tējkarote ķimeņu
• tējkarote sinepju
• pustējkarote malta koriandra
• 1/3 tējkarotes kurkumas
UZZIŅA
1. Soju var iegādāties lielveikalos, specializētās pārtikas nodaļā, arī bioloģisko produktu veikaliņos, Dabas stacijā un citur.
2. 120 gramu nemodificētas sojas gabaliņu iepakojums maksā, sākot no 1,10 eiro.
3. Sojas šašlika izmaksas, ieskaitot marinādi un garšvielas, ir 2,50–3 eiro kilogramā.
Soli pa solim: marinējam un cepam soju
1. Pieclitru katlā ielej ūdeni, pievieno garšvielas: lauru lapas, maltu koriandru, ķimenes, kurkumu un sinepes. Ieber sojas gabaliņus, uzvāra un vāra 20 minūtes. Sojas katls jāuzmana, jo vārīšanās šķidrums mēdz kāpt pāri katla malām.
2. Soju nokāš un ar koka karoti mazliet nospiež lieko mitrumu, lai, pēc tam cepot eļļā, taukviela nesprakšķ.
3. Dziļā pannā ielej augu eļļu un apcep sojas gabaliņus no abām pusēm, līdz tie zeltaini brūni.
4. Sagatavo marinādi, sajaucot visas tai paredzētās sastāvdaļas. Ja gribas asāku sojšliku, saldās čili mērces vietā var pievienot tējkaroti adžikas, pāris sakapātu ķiploka daiviņu. Ja sojas mērce izteikti sāļa, marinādei sāli nepievieno.
5. Karstus sojas gabaliņus uzreiz liek marinādē un apmaisa, lai visi ar to pārklāti. Eļļu no sojas nenospiež – tad, cepot uz grila, gabaliņiem veidosies kraukšķīga garoziņa. Noliek vēsumā vismaz uz divām stundām marinēties, vislabāk uz nakti vai visu diennakti.
Gabaliņus sakārto uz grila restēm (visgardāk sanāk, ja cep nevis uz iesmiem, bet tā, lai kārtīgi apbrūninās), un grilē, līdz tie kārdinoši brūni. Ja nav grila, gabaliņus saliek uz cepamās plāts, kas izklāta ar cepampapīru, un cep cepeškrāsnī 180 grādos 30 minūtes. Soju var iegādāties lielveikalos, specializētās pārtikas nodaļā, arī bioloģisko produktu veikaliņos.