Vegānisms par dārgu cenu. Eksperts iesaka, kā izvēlēties “zaļākus” augu valsts produktus 3
Ja augļu un dārzeņu transportēšanai izmanto gaisa satiksmi, tie var radīt vairāk siltumnīcas efekta gāzu emisiju nekā, piemēram, mājputnu gaļa. Videi kaitīgāku nospiedumu atstāj augi, kuru iegūšanai izmanto vairāk ūdens un citu resursu, to vidū arī siltumnīcā audzētie. Kā izvēlēties “zaļākus” augu valsts produktus, iesaka vides eksperts Edmunds Cepurītis.
Viena no tām – ja augļus vai dārzeņus piegādā ar lidmašīnu. Bieži vien tie ir nogatavināti avokado, mango u. c., kas pēc iespējas ātrāk jānogādā līdz tirgotājam. Ja veikalu plauktos redzat gatavus un salīdzinoši dārgus svešzemju labumus, visticamāk, tie ir atvesti ar gaisa transportu. Ja preci pārvadā ar kuģi, transports uz vidi rada mazāk nekā 10% no kopējās ietekmes.
Mazāka ietekme uz vidi būs Latvijā audzētiem āboliem un citiem augļiem un ogām nekā tiem, kuru audzēšanai tiek izcirsti meži.
Ēdienkartē lielāko daļu atvēliet Latvijā audzētiem pamata produktiem – pākšaugiem, graudaugiem, dārzeņiem un augļiem, bet no ārzemēm ievestie lai ir kā maltītes papildinājums. Izvēloties citu zemju augļus vai dārzeņus, priekšroku dodiet mitrā klimatā audzētajiem.
Piemēram, labāk pirkt Peru avokado nekā no Čīles vai Izraēlas, taču šis ceļš nav tas vienkāršākais, jo ne vienmēr iespējams noskaidrot, no kurienes produkts ir nācis un kas ietekmējis tā iegūšanu.
Uzziņa
Negausīgie avokado, mango un citi svešzemju labumi
* Avokado – vienam nobriedušam kokam Kalifornijā katru dienu vasarā nepieciešami līdz 209 litriem ūdens.
* Mango – vienam kilogramam vajag 686 litrus ūdens.
* Mandeles – Kalifornijas štatā ūdens patēriņš uz vienu mandeļu kodolu kilogramu ir 10 240 litri.
* Indijas rieksti – viena kilograma lobītu riekstu iegūšanai nepieciešami 4134 litri ūdens.
* Kakao – audzēšanai izcērt miljoniem hektāru mežu, piemēram, Rietumāfrikā 9 gados – 2,1 milj. ha. Savukārt šokolādes ražošana rada ievērojamus CO2 izmešu apjomus.
Avots: bbc.com Ričarda Greja raksts “Kāpēc vegānu diēta ne vienmēr ir zaļa”