FOTO: VEF apkaimē izmēģinās jaunākās viedpilsētas tehnoloģijas 0
Lai VEF apkaimi attīstītu kā viedpilsētas pilotteritoriju, kurā tiks izmēģināti un ieviesti jaunākie tehnoloģiskie risinājumi, apkaimes uzņēmumi apvienojušies inovāciju kustībā “VEFRESH”, informē projektu vadītāja Lāsma Ivaska.
Šodien, parakstot kopīgu memorandu ar Ekonomikas ministriju un Rīgas domi, kustības dalībnieki ir apņēmušies VEF apkaimi padarīt ne tikai par Rīgas un Latvijas, bet reģiona pilsētvides inovāciju centru.
Viedā transporta pietura un ar viedajām tehnoloģijām aprīkotas gājēju pārejas, mobilitātes punkts ar velosipēdiem pārvietošanās iespējām uz attālākām Rīgas vietām, apstādījumi un parki ar piknika zonām, spēļu laukumi un publiskās darba stacijas darbam brīvā dabā, kā arī labiekārtota infrastruktūra kājāmgājējiem un riteņbraucējiem – šie ir daži no risinājumiem, kurus vēlas īstenot inovāciju kustības “VEFRESH” dalībnieki, tehnoloģiju uzņēmumi LMT un “Accenture”, nekustamo īpašumu attīstītājs “New Hanza Capital” un pilsēta pilsētā “Jaunā Teika”, kā arī VEF Kultūras pils.
“Viedo risinājumu pilotteritorijas izveide ir pasaulē atzīta metode, ar kuras palīdzību attīstīt vietējo inovāciju potenciālu un radīt eksportspējīgas tehnoloģijas. Tādēļ man ir patiess prieks, ka pašmāju tehnoloģiju uzņēmumi kopā ar partneriem paši apvienojuši spēkus, lai šāda inovāciju izstrādes platforma būtu arī Latvijā. Nešaubos, ka šī pieeja sevi attaisnos un nesīs augļus,” sacīja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.
VEF apkaime vēsturiski bijusi tehnoloģiju inovāciju mājvieta un spēcīgs valsts ekonomikas vilcējspēks, un likumsakarīgi tieši šeit 100 gadus pēc savulaik lielākā Latvijas tehnoloģiju uzņēmuma dibināšanas koncentrējušies uzņēmumi, kas ir Latvijas 21. gadsimta tehnoloģiju līderi. Kopā tie nodarbina vairāk nekā 4000 IT speciālistu, saražojot 43% no visa Latvijas IT eksporta apjoma un valsts budžetā nodokļos iemaksājot vairāk nekā 85 miljonus eiro.
Kā stāsta inovāciju kustības “VEFRESH” vadītājs, sociālantropologs Viesturs Celmiņš, viedpilsētas risinājumu prototipēšanas un ieviešanas gaitā VEF apkaimē kā prioritāte tiks noteikta cilvēkiem draudzīga un zaļa labiekārtojuma un infrastruktūras veidošana.
LMT iedzīvinās savienoto auto un dronu risinājumus, kā arī citas 5G iespējas pilsētvides uzlabošanā. “Accenture” prototipēšanas studija “Liquid Studio” īstenos lietu interneta, mākslīgā intelekta un miksētās papildinātās realitātes projektus.
“Jauno Teiku” par savu mājvietu izvēlējušās jau vairāk nekā 700 ģimenes un desmitiem uzņēmumu, nākotnē nodrošinās telpas vairāk nekā 6000 profesionāļiem.
“New Hanza Capital” palīdzēs vēsturiskās VEF rūpnīcas ēkām atdzimt par darba vidi tehnoloģiju uzņēmumiem, labiekārtojot arī vēsturisko VEF kvartāla iekšējo parku.
Savukārt VEF Kultūras pils meklēs formātus tradicionālām vērtībām un būs telpa kopdarei un tehnoloģiju nozares pasākumiem.