Ilustrācija – Shutterstock

Vēderā žultsakmeņi – ko darīt? 6

Mazkustīgs dzīvesveids, aptaukošanās, neregulāras ēdienreizes, ar holesterīnu bagāts uzturs un niecīga šķidruma daudzuma uzņemšana mēdz novest pie žultsakmeņu slimības.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Kad esam paēduši, atveras žultsvads, žults iztek divpadsmitpirkstu zarnā un turpina veidoties no jauna. Ieturot maltīti reti – tikai vienu vai divas reizes dienā, žults, ilgi uzkrājoties žultspūslī, sabiezē, un tādēļ var sākt veidoties žultsakmeņi,” uzsver P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, medicīnas doktors Sergejs Ļebedkovs.

Tiesa, visus to veidošanās iemeslus nevar novērst. Pēc statistikas datiem, žultsakmeņi visbiežāk rodas sievietēm pēc 60 gadu vecuma, kā arī tām, kuras lieto nepiemērotu hormonālo kontracepciju. Riska grupā ir grūtnieces un cukura diabēta slimnieki. Pigmenta akmeņu veidošanos veicina žultsvadu iekaisums, asins saslimšanas, kad ir problēmas ar hemoglobīna sadalīšanu, parazīti žultī.

Pēc treknas maltītes

CITI ŠOBRĪD LASA

Žultsakmeņi ir vismaz 20% cilvēku. Tos ne vienmēr vajag ārstēt, tomēr jārēķinās, ka šie veidojumi var sagādāt dažādas problēmas. Vissliktāk ir tad, ja akmens ieslīd žultsvadā un to nosprosto. Žultsakmeņu lēkmei raksturīgas sāpes labajā paribē, kas var izstarot uz labo lāpstiņu vai plecu, nelaba dūša un vemšana. Tā nereti sākas, ja cilvēks ilgāku laiku nav ēdis un tad pēkšņi nobaudījis bagātīgu un treknu maltīti kopā ar alkoholu. Sergejs Ļebedkovs atklāj, ka vairāki viņa pacienti uz operāciju galda nokļuvuši, kad centušies uzlabot aknu veselību ar citronu sulas un augu eļļas maisījumu, kā arī pēc badošanās kūrēm.

Reizēm no žultsakmeņu lēkmes paglābj drotaverīna hidrohlorīds, tautā saukts par nošpu, kas mazina spazmas un uzlabo žults atteci, tomēr ne vienmēr tas atrisinās problēmu. Ja sāpes ir stipras, nerimst divu stundu laikā un pie ģimenes ārsta uzreiz nav iespējams tikt, droši var saukt ātro palīdzību.

Reizēm gadās, ka, pēc šādām lēkmēm veicot izmeklējumus, žultsakmeņus neatrod. Tad tās var liecināt par akūtu žultspūšļa iekaisumu, kas visbiežāk saistīts ar anatomiskām īpatnībām, žultsvadu spazmām vai žults atteces traucējumiem.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.