![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2022/09/shutterstock_1608433588.jpg)
Vecuma pensijai vajag 20 gadu darba stāžu. Ja nesanāk, ir varianti, kā “tos pievilkt”? 0
Lai saņemtu vecuma pensiju, vajadzīgs 20 gadu darba stāžs. Ja tas nav sasniegts, var atkārtoti pārskatīt darba periodus vai darbam pielīdzināmos periodus, kad veiktas sociālās iemaksas, un uzmeklēt nepieciešamos dokumentus, kas to pierāda. Par šo aktuālo lietu plašāk raksta lsm.lv. Piemēram, stāža aprēķināšanā tiek ņemtas vērā arī kolhoznieka darba grāmatiņas.
Ja nepieciešamais stāžs līdz 65 gadu vecumam nav sasniegts, cilvēks var turpināt strādāt kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais un pieprasīt pensiju tad, kad stāžs ir sasniegts. Stāžu var arī pārskatīt, pierādot to ar dokumentiem. Ja nepieciešamo dokumentu cilvēkam nav, tos var pieprasīt arhīvā.
Ja cilvēkam pašam nav dokumentu, kas vēsta par nostrādātajiem gadiem vai darbam pielīdzināmajiem periodiem līdz 1996. gada 1. janvārim, tos var uzmeklēt Latvijas Nacionālajā arhīvā. “Protams, cilvēkam pašam jāapzinās, par ko viņš vēlas dokumentus atrast, kur viņš tajā laikā ir strādājis, kur viņš ir mācījies, kas ir tas tukšais periods, kas izkrīt. Tas cilvēkam pašam vispirms ir jāapzinās – kuri laika posmi izkrīt,” norāda lsm.lv.
Ja stāžs arī pēc pārskatīšanas nav pietiekams un vecuma pensiju atsaka, ir iespēja pieteikties valsts sociālā nodrošinājuma pabalstam. Jārēķinās gan, kā raksta portāls, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nebūs diez ko liels.
Šogad tā apmērs ir 166 eiro mēnesī.
Galvenie pabalsta saņemšanas nosacījumi: ir sasniegts pensionēšanās vecums jeb 65 gadi un persona pastāvīgi dzīvo Latvijā. “Tāpat ir jāpierāda arī dzīvošanas periodi Latvijā. Piemēram, pirms šī pakalpojuma piešķiršanas Latvijā ir jābūt nodzīvotiem kopumā pieciem gadiem un vienam gadam pirms pakalpojuma piešķiršanas nepārtraukti,” norāda eksperte.
Pensijas sistēmas būtība Latvijā nosaka to, ka cilvēkam ir aktīvi jāiesaistās šajā sistēmā, lai tad, kad strādāt vairs nebūs iespējams, viņš dabūtu pensiju. “Citās valstīs šis stāžs ir daudz lielāks. Var teikt, ka mums tas nemaz tik liels nav, salīdzinājumā ar citām valstīm,” pauda VSAA pārstāve Baiba Felsberga.