Vecumā pēc 55 gadiem ik dienu smēķē 42% vīriešu 0
Latvijā vecumā pēc 55 gadiem ik dienu smēķē 42% vīriešu un 15,8% sieviešu, teikts Rīgas pašvaldības sabiedrības veselības stratēģijā, kuru tuvākajā laikā paredzēts apstiprināt domes sēdē.
Savukārt Rīgā smēķētāju vecumā pēc 55 gadiem ir vairāk. Rīgā ikdienas smēķētāji šajā vecuma grupā ir 47% vīriešu un 29% sieviešu. Dati liecina, ka Rīgā tieši sievietes šajā vecuma grupā biežāk smēķē ik dienu, salīdzinot ar valsts datiem kopumā.
Lielākā daļa vecāka gadagājuma smēķētāju ir ar ilgstošu smēķēšanas stāžu. 86,6% vīriešu un 51,4% sieviešu atzīst, ka smēķē 26 gadus un vairāk. Rīgā 10 gadu un vairāk šajā vecuma grupā smēķē 100% vīriešu un 97% sieviešu. 61% vīriešu un 42% sieviešu pēc 55 gadu vecuma smēķē ik dienu 15 cigarešu un vairāk.
Bet tikai 25% vīriešu un 53% sieviešu, kuri smēķē šajā vecuma grupā, ir satraukti par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz veselību.
Gados vecākiem cilvēkiem alkohola un citu narkotisko vielu lietošana vienlaikus palielina sociālo, psiholoģisko un fizisko veselības problēmu rašanās risku. Risks var palielināties pat tad, ja uzņemtā alkohola vai citu narkotisko vielu daudzums ir neliels vai vidējs, minēts stratēģijā.
Gados vecākus atkarības vielu lietotājus var iedalīt divās grupās. Daļai lietotāju ir raksturīga ilga alkohola lietošanas vēsture, kas turpinās līdz vecumdienām. Citi sāk lietot alkoholu tikai vecumdienās bieži vien sarežģītu personisku notikumu dēļ, piemēram, aizejot pensijā, šķirot laulību, nonākot sociālajā izolācijā vai piedzīvojot smagu zaudējumu.