Vecuma ierobežojumi urīna uzsūcošo līdzekļu iegādei garīgi slimiem cilvēkiem ir pretrunā ar cilvēktiesībām 0
Uz biedrības “Inko Centrs” vairākkārtējiem aicinājumiem atcelt vecuma ierobežojumus saņemt valsts atbalstu urīna uzsūcošo līdzekļu iegādei garīgi slimiem cilvēkiem, jo tie pārkāpj ANO Konvenciju “Par personu ar invaliditāti tiesībām, Veselības ministrija joprojām nespēj atbildēt, kad šī problēma Latvijā tiks atrisināta.
Pašreizējais regulējums nosaka, ka pacientiem, kas slimo ar smagu vai dziļu garīgu atpalicību, urīna nesaturēšanas līdzekļi tiek kompensēti pilnā apmērā tikai līdz pilngadības sasniegšanai. Tiklīdz pacientam paliek 18 gadi, valsts atbalstu urīna uzsūcošo izstrādājumu iegādei vairs nesniedz.
Veselības ministrija atbildes vēstulē biedrībai piekrīt, ka smaga un dziļa garīga atpalicība nav izārstējama un tā saglabāsies visu mūžu, kā arī, ka valsts atbalsts uzlabotu šo pacientu dzīves kvalitāti, bet tai pat laikā nepaskaidro, kad un kā tiks rasts konkrēts problēmas risinājums.
“Latvija ir ratificējusi ANO Konvenciju „Par personu ar invaliditāti tiesībām” un ir apņēmusies veicināt personu ar invaliditāti efektīvu līdzdalību un integrāciju sabiedrībā. Šiem cilvēkiem bieži vien medikamenti vairs nevar palīdzēt un atbalsts urīna nesaturēšanas līdzekļu iegādei ir vienīgais, ko valsts vēl var sniegt”, uzsver Inese Barkāne, biedrības “Inko Centrs” vadītāja.
Tā kā urīna nesaturēšanas problēmas šiem cilvēkiem pēc 18 gadu vecuma neizzūd, cieš gan cilvēki, gan valsts – cilvēki tiek “ieslēgti” valsts sociālās aprūpes iestādēs un valstij budžeta izdevumi tikai palielinās, jo valsts aprūpes iestāžu pacientiem valsts kompensē ne tikai urīna nesaturēšanas līdzekļu izmaksas, bet arī visas pārējās uzturēšanās izmaksas.