Veco mūru glābšana: kā tos var iekonservēt, un kur atrast labus meistarus? 0
Manā lauku īpašumā atrodas veca, no skaistiem plēstiem laukakmeņiem mūrēta kūts, kurai sabrucis jumts. Mūris, pakļauts vējam un lietum, lēnām drūp. Vēlos to saglabāt ar iespēju izmantot nākotnē. Kā šādu mūri iespējams iekonservēt? Kur var atrast meistarus, kuri būtu ar mieru to darīt? JĀNIS BAUMANIS
– Ja kūtij jumts sabrucis un mūri plānots saglabāt, galvenais ir novērst ūdens iekļūšanu tajā. Tad tas būs pasargāts no tālākas plaisāšanas ziemā, ūdenim sasalstot un izplešoties. Lai to paveiktu, vispirms jānojauc visas bojātās koka konstrukcijas. Savukārt mūra augšējā daļa, kurai piestiprina mūrlatu, jānosedz ar kādu ūdensnecaurlaidīgu materiālu, piemēram, ruberoīdu. Bet, ja rocība atļauj, labāk tieši virs mūra no vieglām konstrukcijām izveidot nelielu jumtiņu, piemēram, izmantojot latas un viļņoto bitumena jumta segumu. Tam jābūt 20–30 cm platākam par mūri un pietiekami tuvu tā augšpusei. Tā mūris būs pasargāts arī no vēja nestām lietus lāsēm, – skaidro SIA “KMT projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.
Izdrupušās šuves līdz ziemai noteikti jāaizpilda ar atbilstīgu materiālu. Ja celtniecībai izmantota cementa java – ar cementa mūrjavu, ja kaļķu mūrjava – ar kaļķu, lai nemainītos mūra izskats.
Kaļķu mūrjavu no atbilstīgām sastāvdaļām var sajaukt pieaicinātais meistars, tā arī nopērkama kā gatavs sauss maisījums, kam jāpievieno tikai ūdens. 40 kilogramu maiss šādas mūrjavas maksā piecus sešus eiro (piemēram, SAKRET PM Super). Arī tas pasargās mūri no tālākas bojāšanās.
Mūra konservāciju var pasūtīt jebkurā celtniecības uzņēmumā. Protams, jānoskaidro, vai būvniekiem ir šāda veida darbu pieredze.