Foto-Andris Ozoliņš

Veco čuguna radiatoru apkope 1

Lai siltumatdeve nemazinātos, radiatori regulāri jātīra.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Padomjlaika daudzdzīvokļu mājās uzstādītie čuguna radiatori mēdz būt stipri piesērējuši. Piesārņotiem čuguna radiatoriem siltumatdeve var samazināties pat par 80%, un siltuma mezglos sagatavots 70 – 90 °C karsts ūdens, nonākot līdz patērētājam, būs tikai 30 – 50 °C silts. Radiatori tāpēc vai nu jāmaina, vai jātīra.

Skalošana

Nogulsnes radiatoru iekšpusē regulāri jāskalo (biežums atkarīgs no ūdens tīrības). Visvienkāršāk ir izlaist no apkures sistēmas ūdeni, atskrūvēt radiatorus un dārzā tos rūpīgi izskalot ar šļūteni. Izmantojot citu tehnoloģiju, vispirms skalo sistēmu, līdz ārā nāk tīrs ūdens, tad aiztaisa izplešanās trauka pārplūdi pie tukšas sistēmas un pieslēdz sūkni pie turpgaitas. Sistēmas skalošanai plastmasas mucā izšķīdina četras 0,7 l pudeles koncentrētas sālsskābes. Aizgriež ciet visus radiatorus un pieslēdz tikai vienu. Izskalo, atgriež vaļā nākamo un aiztaisa iepriekšējo.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Radiatoru skalošanai mājas apstākļos izmanto speciālus ķīmiskos līdzekļus, kas sašķidrina nogulsnes un noņem aplikumu, skalošanai būs nepieciešams sūknis. Var izmantot atkaļķošanas līdzekli “Carela” vai skalošanai un katlakmens nogulšņu šķīdināšanai paredzēto “Staterm Cleaner” ar sulfamīnskābi un ortofosforskābi. Līdzekļus atšķaida ar ūdeni atbilstoši instrukcijai, apkures sistēmu atbrīvo no ūdens, tajā iepilda līdz 
+50 °C uzsildītu tīrīšanas līdzekli un stundu nodrošina šķidruma cirkulāciju sistēmā. Tad to atbrīvo no tīrīšanas līdzekļa un rūpīgi izskalo ar ūdeni,” iesaka SIA “Stafor” eksperts Pāvels Osadčijs.

 

Vislabāk gan radiatoru skalošanu uzticēt profesionāļiem, kādai santehnikas firmai, tas būs ātrāk, kvalitatīvāk un ar garantiju. Vidēja izmēra privātmājai sistēmas skalošana var maksāt ap 
Ls 150 par darbu, ķīmijas izmaksas ap 70 latiem. Lielai mājai vai piesārņotai sistēmai būs lielāks darbs un jāizmanto vairāk ķīmijas.

 

Speciālisti var arī izveidot pastāvīgu radiatora attīrīšanas sistēmu – ūdens pieslēgumam pretējā radiatora lejas pusē atskrūvē gala korķi (vienā korķa galā ir labā, otrā galā kreisā vītne) un tā vietā ierīko krānu. Ielaiž sistēmā ūdeni, noslēdz ūdens padevi un strauji notecina spaini šķidruma kopā ar nosēdumiem. Tādu noteci var ierīkot katram radiatoram un tos regulāri tīrīt pats.

Tīrīt vai mainīt

Latvijā patentēts centrālapkures attīrīšanas veids ir impulss, ko rada speciāls automātiskais hidroimpulsators “AGU-MLT” – šķidrumu cauruļvadā satricina triecienvilnis un izraisa 15 – 50 Hz lielas svārstības. Triecienvilnis izplatās ūdenī ar ātrumu 1500 m/s un sasmalcina apkures sistēmas aizsērējumus. Ar šo metodi radiatoru tīrīšana notiek ātri un bez netīrumiem, un pēc tās gaisa temperatūra telpās paaugstinās par vairākiem grādiem. Īpašnieki var lemt, vai samazināt siltuma patēriņu un saglabāt veco temperatūru vai maksāt kā parasti un baudīt lielāku komfortu.

“Tīrīšana ar hidrauliskā impulsa metodi ir droša, jo tikai 2% no impulsa iedarbojas uz cauruļvada sienām un atlikušie 98% tricina ūdeni, nebojājot cauruļvadus un neradot sistēmā avārijas,” uzsver SIA “Waterprotect” valdes priekšsēdētājs Vasilijs Ļebedevs. Šī metode palielina centrālapkures ekspluatācijas termiņu un paaugstina siltumatdevi, jūtami samazinot izmaksas. Tehnoloģija ļauj tīrīšanu veikt īsā laikā – piecstāvu mājā visus radiatorus un apkures sistēmas pievadcaurules var iztīrīt piecās kalendārajās dienās. Viena radiatora tīrīšana maksā aptuveni 15 latus.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.