Veclaicenē izveidots Latvijā pirmais Medus muzejs 0
Alūksnes novada Veclaicenes pagasta “Mišās” 11.augustā svinīgi atklāts Latvijā vienīgais Medus muzejs, kurā vāc, saglabā, pēta un restaurē senlaicīgo biškopības inventāru, fotogrāfijas un literatūru.
Privātajā muzejā, ko veidojis Artis Krasts ar ģimeni, apmeklētājiem durvis vēra senlaicīgā biškopības inventāra ekspozīcijas zāle, kurā apskatāmi dažādi ar biškopību saistīti priekšmeti un materiāli. Aplūkojamo priekšmetu lokā ir arī apmēram 25 dažādas medus sviedes, bet kopumā muzejā ir ap 70 šādu biškopības darba rīku, kurus saimnieks savācis no visas Latvijas. Muzejā nonākuši arī eksponāti no kādreizējā Jaunlaicenes bišu muzeja.
“Muzeja misija būs ne tikai apmeklētājiem stāstīt par bišu dzīvi un biškopības vēsturi Latvijā, bet arī ļaut cilvēkiem šajā skaistajā vietā, blakus Raipala ezeram, izjust mieru,” sacīja Krasts.
Atklāšanas pasākumā piedalījās arī Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis. “Ja katrs no mums, kas šeit esam, pastāstīs vismaz pāris savām paziņām, ka Veclaicenē ir tik ievērojams muzejs, tas vien jau nesīs vismaz pāris simtu apmeklētāju, – rosināja Dukulis, muzeja saimniekam vēlot veiksmi un uzņēmību.
Muzejā izveidotā telpa semināriem tapusi ar LMT finansiālu atbalstu, pērn uzvarot iedzīvotāju balsojumā projekta “LMT Latvijai” ietvaros. Tā būs paredzēta grupām līdz 20 personām. Telpa aprīkota ar projektoru, ekrānu, skaņas aparatūru un krēsliem – visu, kas nepieciešams, lai varētu skatīties filmas par bišu dzīvi un biškopību.
Telpa būs izmantojama arī kā mācību klase skolu grupām, lai organizētu ārpus skolas nodarbības bioloģijā vai vēsturē. Vasarās savukārt šeit varēs notikt biškopju semināri.
Muzeja atklāšanas pasākumā piedalījās arī Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, Jaunlaicenes, Veclaicenes un Ziemera pagasta pārvalžu vadītāja Iveta Vārtukapteine, Alūksnes novada muzeju darbinieki, gidi, tūrisma uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri piedalījušies muzeja izveidē.