Veciem ļaudīm dara pāri! 0
Aptuveni viens no sešiem gados vecākiem cilvēkiem tiek pakļauts kāda veida vardarbībai, pāridarījumiem vai izmantošanai. Šis skaitlis ir lielāks, nekā lēsts iepriekš, un tam ir tendence pieaugt – līdz ar kopējo sabiedrības novecošanu pasaulē, vēsta Pasaules veselības organizācija (PVO).
Pētījumā, ko atbalstījusi PVO un kas publicēts “Lancet Global Health”, atklāts, ka gandrīz 16% cilvēku vecumā virs 60 gadiem cieš no vardarbības: 11,6% – no psiholoģiskas vardarbības, 6,8% – no finansiālas izmantošanas, 4,2 – no nevērīgas izturēšanās, 2,6% – no fiziskas vardarbības, 0,9% – no seksuālas izmantošanas. Pētījumā izmantoti 52 jau agrāk veiktu pētījumu dati, kas iegūti 28 dažādās pasaules valstīs, tostarp 12 tādās, kurās iedzīvotāju ienākumu līmenis ir zems vai vidēji augsts.
Ar veco ļaužu ļaunprātīgu izmantošanu vai pazemošanu šajā kontekstā domātas tādas darbības vai bezdarbība, kas vecam cilvēkam var kaitēt vai viņu sāpina un notiek attiecībās, kurās senioram būtu pamats uz otru cilvēku paļauties un uzticēties, paskaidro PVO. Jebkāda veida pāridarījumi ietekmē vecu cilvēku veselību un labklājību. Daudzviet slikta izturēšanās pret senioriem joprojām ir temats, par ko runā nelabprāt, tomēr kopumā informētība par to uzlabojas.
Psiholoģiska vardarbība ir visizplatītākā un izpaužas kā uzvedība, kas negatīvi ietekmē veca cilvēka pašvērtību un labsajūtu. Tā var būt apsaukāšanās, baidīšana, maldināšana, apkaunošana, īpašuma bojāšana vai iznīcināšana, aizliegums tikties ar draugiem vai radiem.
Finansiāla izmantošana nozīmē neatļautu un neatbilstīgu rīcību ar seniora naudu, īpašumiem vai uzkrājumiem, savukārt nevērīga attieksme izpaužas kā cilvēka pamatvajadzību ignorēšana – tad gados veciem ļaudīm var trūkt ēdiena, pajumtes, apģērba un medicīniskās aprūpes.
Veciem cilvēkiem, kas pieredzējuši vardarbību, var būt gan fiziskas traumas (ievainojumi, sāpes), gan depresija, stress un trauksme. Tālākas sekas – nepieciešamība saukt palīgā neatliekamās palīdzības dienestus, ievietot slimnīcā vai veco ļaužu aprūpes namā, bet vissliktākais iznākums ir seniora nāve.
“Neskatoties uz biežumu un nopietno ietekmi uz veselību, vardarbība pret veciem cilvēkiem ir viens no vismazāk pētītajiem vardarbības veidiem nacionāla mēroga pētījumos, kā arī viens no pēdējiem punktiem, kam valstis pievēršas savos vardarbības novēršanas plānos,” vērtē PVO vecākā veselības padomniece Alana Ofisera.
Pēc PVO aprēķiniem, 2050. gadā par 60 gadiem vecāku cilvēku skaits pasaulē būs dubultojies un sasniegs divus miljardus. Lielākā daļa no senioriem dzīvos valstīs, kurās cilvēkiem ir zemi vai vidēji augsti ienākumi. Ja arī dažādiem pāridarījumiem pakļauto senioru īpatsvars būs tāds pats kā pašlaik, to skaits strauji pieaugs un 2050. gadā pasaulē būs 320 miljoni upuru.
“Politiskajās aprindās ļaunprātīga izturēšanās pret veciem cilvēkiem tiek reti apspriesta, tās pētīšanai velta mazāk uzmanības un par to interesējas tikai saujiņa organizāciju,” uzskata PVO atbildīgā departamenta direktors Etjēns Krīgs, akcentējot, ka pret vardarbību valstīm jāsargā visi iedzīvotāji.
ANO Ģenerālā Asambleja 15.jūniju pasaulē pasludinājusi par Dienu informētībai par vardarbību pret senioriem (World Elder Abuse Awareness Day).