Kāpēc svarīgi saglabāt vecos darba līgumus? 0
“Vai jāglabā vecie darba līgumi? Neesmu darba attiecībās ar iepriekšējo darba devēju, bet, ja nu līgums noderēs, lai pierādītu darba stāžu?” jautā Lilija Valmierā.
Cilvēka darba stāžam ir būtiska nozīme, lai saņemtu valsts noteiktās sociālās garantijas, piemēram, bezdarbnieka pabalstu vai pensiju.
Šķiet, nu jau katram zināms, ka darba stāža un tam pielīdzināto periodu (mācības pēc vidējās izglītības iegūšanas, bērnu audzināšanas laiks, dienests armijā u.c.) pierādīšana līdz 1996. gadam ir pašas ieinteresētās personas rokās.
Pienākums glabāt dokumentus
Arī vecie darba līgumi un dokumenti par to izpildi šajā gadījumā var noderēt. Līdz ar to svarīgi rūpēties par savu darba gaitu apliecinošo dokumentu kārtību.
Savukārt no 1996. gada 1. janvāra darba stāžu apliecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) uzkrātie dati par veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām.
Līdz ar to visa informācija glabājas un ir pieejama VSAA elektroniskajā informācijas sistēmā. Darba devējam ir arī pienākumi saistībā ar darbinieku dokumentu saglabāšanu.
Atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem Nr. 690 Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem wpersonas darba gaitu apliecinošie dokumenti, to skaitā arī darba līgumi jāglabā 75 gadus.
Saskaņā ar Arhīvu likumā noteikto kārtību dokumenti jānodod pastāvīgā valsts glabāšanā Latvijas Nacionālajā arhīvā.