Vecās vannas remonts 3
“Ko iespējams darīt ar čuguna vannas pārklājumu? Vanna jau vienreiz ir krāsota, bet krāsa atkal lobās!” Laila Rīgā
Jauna virsma
Ja vecā padomju laiku čuguna vanna ir stipri nobružājusies vai pat ieplīsusi, ar speciālām poliuretāna montāžas putām tajā var ielīmēt jaunu korpusu, kurš izgatavots no austriešu santehniskā akrila Senoplast.
Vanna samazinās pavisam nedaudz – platumā un garumā aptuveni par 7 – 8 mm, bet tilpumā vidēji par pieciem litriem. Dziļums nemainās, jo tas paceļas par akrila biezuma tiesu uz augšu.
Tā vanna iegūst pilnīgi jaunu virsmu un uzlabojas arī tās siltumizolācija – ūdens atdziest daudz lēnāk, turklāt tiksiet pie jauna vācu firmas “VIEGA” sifona. Lai ieliktnis labāk nofiksētos, pēc darbu pabeigšanas vannā ielaiž ūdeni, kam tur jānostāv vismaz 12 stundas.
– Mēs esam šīs idejas pionieri Latvijā, – lepns ir SIA “Vanna vannā” vadītājs Normunds Frīde, – un pašlaik šo pakalpojumu piedāvājam vēl vairākās valstīs!
Firma garantē, ka jaunā vanna būs pietiekami izturīga, lai tajā varētu mazgāties, arī kājās stāvot, vai sakāpt kaut vai visa ģimene. Modeļi atšķiras pēc izmēriem, biezuma un krāsas. Piemēram, Klasika ir papildus pastiprināta ar stikla šķiedru, ir biezāka un izturīgāka. Ekonomiskā ir plānāka, toties jūtami lētāka. Ieliktni var pasūtīt baltā, bēšīgā vai debeszilā krāsā. No pasūtīšanas līdz uzstādīšanai rīdziniekiem jārēķinās ar 1 – 3 darba dienām, pārējiem – pat ar nedēļu, lai gan meistars vannas istabā darbojas tikai aptuveni 2 stundas.
Uzstādīšana ir vienkārša. Ja flīzes pieskaras vai uzgulstas uz vannas malas, ieliktni uz vietas pielāgo piezāģējot. Ja atstarpe starp vannu un sienu pirms uzstādīšanas ir līdz 2 cm, to aizpilda ar silikona hermētiķi, ja lielāka – par papildu samaksu Ls 7 uzstāda plastikāta maliņas. Ja telpai paredzēts remonts, jaunās flīzes balstot uz vecās vannas, ieliktnis jāieliek pirms flīzēšanas. Ja to sāk no grīdas, vannu atstājot brīvu, ieliktni montē remonta beigās.
Uzņēmumam “Vanna vannā” Latvijā ir 12 gadu pieredze. Aprēķini rāda, ka, vismaz 15 gadus intensīvi lietojot akrila ieliktni Klasika, tā virsma varētu palikt mazliet matēta un plānāka. Akurāti lietojot, tā kalpos pat 20 gadu. Turklāt vienmēr var izgriezt veco ieliktni un ielīmēt jaunu. Garantijas laiks ir 5 gadi.
Jaunajā vannā var droši lietot jebkuras firmas vannas sāli un burbuļbumbas, vien aizliegts to mazgāt ar abrazīvajiem līdzekļiem un ļoti agresīvajām sadzīves ķīmijām, kuru sastāvā ir skābes.
Pie bezporainā akrila virsmas dzeltenie nosēdumi pielīp, bet tos noskalot ir samērā viegli. To var tīrīt ar jebkuriem akrila virsmām paredzētajiem šķidrajiem mazgāšanas līdzekļiem. Ieteicams ir Acryl Net, ko var nopirkt, piemēram, veikalu tīklā “Krūza”.
Akrils nedaudz skrāpējas, tādēļ jāuzmanās no asiem metāla priekšmetiem un arī dzīvnieku vannošanai labāk izmantot gumijas paklāju. Ja tomēr virsma ir cietusi, to atjauno, pulējot ar Acryl Polish vai līdzīgiem, ko var iegādāties daudzos veikalos, piemēram, “Komforts”. Ņem piemērotu šķidro pulējamo pastu, vilnas lupatiņu un darbojas ar rokām, vai, vēl labāk, izmantojot uz elektriskā urbja uzliktu pulējamo disku.
– Ja skrāpējumi ir nopietni, drošāk tomēr uzaicināt profesionāļus, – iesaka SIA “PAA Vannu serviss” vadītājs Māris Stoļars. – Atjaunošana ilgst tikai pāris stundu. Izmantojam speciālus elektroinstrumentus un daudz palīgmateriālu, kas veikalos nemaz nav nopērkami. Līdz 0,5 mm dziļu skrāpējumu izslīpēšana un visas vannas izpulēšana izmaksā ap Ls 35.
Vecās vannas atjaunošanas izmaksas veido izvēlētā ieliktņa cena un papildpakalpojumi. Piemēram, Klasikas cenā Ls 117 ir iekļauta piegāde Rīgā, montāža, materiāli, sifons. Ieteicams uzreiz iegādāties akrila dekoratīvo bīdāmo paneli, kas nosedz vannas sānus. Baltais ar uzstādīšanu maksā Ls 39, krāsainais – Ls 49.
Vecās krāsošana
Ja vanna ir vienreiz slikti nokrāsota, var mēģināt otrreiz, tikai izlabojot kļūdas. Sludinājumos atrodamie meistari pie čuguna vannas gatavi ķerties, sākot no Ls 30. Vispirms noņem veco krāsu, tad ar smalku smilšpapīru notīra cieto emaljas virsmu, līdz tā kļūs matēta. Lielākas skrambas aizpilda, izmantojot Bizon emaljas atjaunotāju vai profesionālo Penosil Premium FastFix Aqua. Darbs notiek lēnām, tomēr tas ir nepieciešams, jo sīkie skrāpējumi palīdz jaunajai krāsai labāk pieķerties. Virsmu attauko, noskalo, noslauka un nogruntē, un tad atstāj dienu nožūt, tad slīpē un atkal gruntē. Trešajā dienā slīpē un krāso un visu atkārto nākamajā dienā. Pēc četrām dienām vannu atstāj divas dienas žūt un vēl nopulē ar autovasku. Krāsošanai nepieciešama krāsa, grunts, šķīdinātājs, smilšpapīrs un otas. Apņēmīgi cilvēki iemanījušies izmantot kādu stingrāku sastāvu no “Vivacolor” vai “Sadolin” krāsu grupas.
– Tomēr vienīgais drošais variants ir speciālā divkomponentu epoksīda mastika Penosil Premium Bath Coating, kuru var izmantot jebkuras formas un jebkurā laikā ražotu čuguna vannu atjaunošanai, – iesaka SIA “Krimelta Latvija” tirdzniecības menedžeris Andris Grāveris. – To vannai piemērotā krāsā var ietonēt ar ūdenī šķīstošu krāsas pastu.
Vispirms uz sagatavotās virsmas ar porolona rullīti uzklāj grunti un diennakti nogaida, tad viegli pieslīpē un krāso. Kad virsma nožuvusi, mazos izcilnīšus noslīpē ar smalku smilšpapīru un nopulē ar piemērotu pulējamo pastu vai auto vasku. Pēc trijām četrām dienām vannu jau var droši izmantot. Šampūnus un citu līdzekļus labāk piedāvāt pēc nedēļas, “Stendera ziepju fabrikas” vannas bumbas – tikai pēc mēneša.
Speciālo čuguna vannu krāsojamo sastāvu pārdod arī attiecīgajos lielveikalos par Ls 10 – 13. Komplektā ir krāsa, grunts, rullīši un smilšpapīrs ap 170 cm vannas remontam. Darbs ar šo sastāvu aprakstīts instrukcijā, un arī pārdevēji neliedz konsultācijas.