Foto – Valdis Semjonovs

Vecās spāres otrais mūžs 0

Sāp sirds, kad nākas kādu labu lietu izmest? Vai patiesi vajag to darīt? Nevajag. Arī vecas koka būvkonstrukcijas ir otrreiz izmantojamas. Un ne tikai malkai!

Reklāma
Reklāma

 

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Daudz efektīvāk ir senos kokmateriālus atkārtoti izmantot būvniecībā, galdniecībā vai interjerā. It īpaši tie noderīgi mājokļa dekoratīvajai apdarei gan no iekšpuses, gan ārpuses. Šo apdares veidu dēvē par antīko un tas pašlaik ir viens no izsmalcinātākajiem, kas cieši saistīts ar zaļo dzīvesveidu. Veca koka dizainiskās vērtības slēpjas tieši tā novecošanas pazīmēs. Iekštelpās turēta koksne, piemēram, no jumta sijām, laika gaitā maina krāsu, iegūstot raksturīgo pelēki dzelteno toni, kas katrai koku sugai ir atšķirīgs. Plus vēl dziļā plaisāšana, kas neizbēgami rodas ilgākā periodā, un pat ķirmju bojājumi…

Visdekoratīvākie ir mājas ārējam apšuvumam izmantotie dēļi, kurus gadu desmitiem ārdējuši visi vēji, saule, lietus un sniegs. Rezultātā izveidojusies stipri faktūrēta koksne ar raksturīgu nokrāsu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai dēļus, sijas, latas un brusas atkārtoti izmantotu, vispirms tās nepieciešams demontēt. Darbs ir ķēpīgs, jo naglas parasti ir ierūsējušas, tāpēc plānāki dēļi plīst kā skaidas, un sanāk liels atbirums, kas degradējams malkā.

Tomēr ne katram saimniekam ir vajadzība, iemaņas un nepieciešamie instrumenti, lai izmantotu veco koksni. Ja to nedara pats, ieteicams palūkot kādu firmu, kura par šo koksnes sektoru interesējas. Pagaidām Latvijā ir tikai viens uzņēmums – SIA “Antique Wood”, kas ne vien izgatavo vecā koka izstrādājumus, bet arī iepērk no iedzīvotājiem izejmateriālus.

– Mūsu biznesa filozofija ir veicināt vides sakopšanu un dot otro elpu senajiem un šķietami aizmir­stajiem kokmateriāliem. Prieks skatīties, kā, gadiem ejot, šī koksne ir nobriedusi saulē, vējā un lietū, iegūstot savu tik neatkārtojamo izskatu. Šis darbs ir kā pieskāriens vēsturei. Katrs dēlis, katra brusa nes sevī senā amatnieka rokrakstu, viņa domas, sajūtas, garastāvokli, – spriež SIA “Antique Wood” valdes loceklis Arvis Ertmanis.

Materiāla iegūšanas process katru reizi ir savādāks. Piemēram, īpašnieks grib nojaukt vecu klēti ar skaidu jumtu. Atbrauc speciālists, novērtē iespējamo veckoku ražu un vienojas ar saimnieku. Ierodas demontāžas brigāde, nojauc un aizved visas koka konstrukcijas, saimniekam samaksājot nelielu, bet taisnīgu atlīdzību. Darījuma modeļi var būt dažādi, bet shēma ir apmēram vienāda. Tā saimniekam dod iespēju saņemt kompensāciju par pašam nederīgu materiālu, kurš piedevām tiek aizvākt kopā ir visiem gružiem. Turklāt demontāžas darbi prasa noteiktas iemaņas, un iesācējam tie var būt arī bīstami…

Reklāma
Reklāma

Demontētais veckoks nonāk darbnīcās, kur to notīra un atbrīvo no naglām, katru dēli pat divreiz pārbaudot ar metāla detektoru. Tad top daudzas sevišķas lietas. Piemēram, trīskāršās sienas dekoratīvās plāksnes, salīmējot trīs veckoka slāņus. Tās var būt dažādās faktūrās – gludas, vēju ārdētas, saulē balinātas, nokvēpinātas, ar cirvi tēstas vai rustikālas.

Koka toni izmaina ar tvaicēšanu, virsmu var arī nedaudz pieslīpēt. Parasti to nepārklāj ar laku vai beici, bet gan atstāj tīru.

Uzņēmuma produkcijas klāstā ir ozolkoka paneļi, šindeļu paneļi, grīdas dēļi, durvis un apcirsti dēļi. Lai nokomplektētu pasūtījumu no vienāda toņa koksnes, ražotājiem nepieciešamas lielas materiālu rezerves, tāpēc viņiem katrs piedāvājums ir zelta vērts.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.