Vecās skolas atrod pielietojumu 14
Pašā sala spelgonī konkursa “Gada labākā būve Latvijā 2017” žūrija devās uz Latgali, kas viņus iepriecināja ar sniegainām ainavām un būvēm, kuras kā pirmie sniegpulkstenīši pēc garās ziemas rāda uz agrīnu pavasari.
Skola pārtop pansionātā
Lauku iedzīvotāju skaitam mazinoties, aktuāls kļūst jautājums, ko darīt ar vairs nefunkcionējošajām sabiedriskajām ēkām. Labs piemērs, kā mainīt tukšas, bet staltas ēkas pielietojumu, redzams Ilūkstes novada Dvietes pagastā, kur bijušajā Dvietes pamatskolas ēkā izveidots daudzfunkcionāls centrs vecāka gadagājuma cilvēkiem – “Mūsmājas “Dižkoks””. Modernajā pansionātā iekārtoti 24 numuriņi, nodrošinot vietu 42 iemītniekiem. Centrā ir ār-sta un fizioterapeita kabineti, ēdamzāle un virtuve. Katrā numuriņā ir viss dzīvei nepieciešamais, gulta, galds, skapis, sanitārais mezgls. Ir interneta pieslēgums un televizors. Pa logu paveras plaša un skaista ainava, kuru vainago izskatīgā Dvietes katedrāle. Ēkas iekšpagalmā izveidota terase un labiekārtojuma elementi – soliņi, šūpoles un puķu dobes. Iekārtota centra apkārtne, dārzā sastādīti košumkrūmi, krūmāji un augļkoki. Ir radītas 16 jaunas darba vietas.
“Šo vietu taisījām tādu, lai tā būtu mīļa. Lai šeit būtu patīkami ierasties un uzturēties,” saka pasūtītāju pārstāvis Reinis Līcis, Ilūkstes novada būvvaldes vadītājs. “Mūsmāju” fasādē ir redzams no koka detaļām veidots liels koks. “Tam ir divas nozīmes. Vecs cilvēks pats ir kā liels koks ar bagātīgu mūžu. Otra simboliskā nozīmē ir tā, ka lielais koks pāri ieejai sargā vecos ļaudis. Šis ir jauna tipa pansionāts, ar augstiem griestiem, plašām telpām un lieliem logiem. Mani gandarī arī skaistais pagalma bruģa zīmējums, kurā izmantoti trīs krāsu un četru izmēru bruģ-akmeņi. Veco ļaužu vajadzībām speciāli tika atvesta melnzeme un izveidoti mazdārziņi, kur audzēt augus un pie reizes arī izkustēties,” stāsta projekta galvenā arhitekte Ineta Buka.
Vietējie ražotāji paplašinās
Ja Jēkabpilī vajag paēst, cilvēki paošņā gaisu, no kurienes nāk labākā smarža, un dodas uz SIA “Margret” piederošo “Gaļas namu”, kas atrodas pilsētas centrā tipveida daudzstāvu dzīvojamo māju apbūves rajonā. Nesen SIA “Margret” paplašināja ražotni, veicot jauna korpusa izbūvi. Šeit tiek ražoti gaļas produkti un konditorejas izstrādājumi. Ir iegādātas jaunas gaļas žāvēšanas krāsnis, vītināšanas un aukstās kūpināšanas iekārtas un cits aprīkojums, kas ļauj piedāvāt gaļas apstrādi arī medniekiem.
“Viens no svarīgākajiem mērķiem bija, lai apkārtējiem iedzīvotājiem šis objekts izskatītos skaists un pievilcīgs,” spriež Normunds Teicāns, SIA “Margret” valdes priekšsēdētājs. “Ir izbūvēta ugunsdrošā siena, kā arī izveidoti ugunsdrošie logi. Sienas apdares materiāls ir izcilais “Glasbord”. Kad to uzlīmē uz sienas, tur nekad neradīsies plaisas vai pelējums. Tāpat šī virsma ir mazgājama.” “Tas noteikti bija ļoti liels izaicinājums šeit – blakus daudzstāvu mājām – būvēt ražotni, bet es uzskatu, ka tas ir izdevies,” atzīst žūrijas priekšsēdētājs Normunds Grinbergs, Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents.
“Izveidot modernu ražotni pilsētas centrā tā, lai tā vairāk izskatītos pēc elegantas sabiedriskas ēkas, nevis tipiskas ražotnes, bija izaicinājums. Toties tagad gan ēka ir simpātiska, gan vilinoša ar svaigo maizīšu smaržu,” atzīst Ineta Buka, projekta galvenā arhitekte.
Arī Madonā nesnauž. Maizes, kūku un citu konditorejas izstrādājumu ražotājs “Junge”, ieguldot vairāk nekā vienu miljonu eiro, šeit ir uzcēlis jaunu konditorejas izstrādājumu ražotni, kas ļaus paplašināt produkcijas sortimentu. Projekts veidots, ievērojot visus vācu standartus, tāpēc ražotne ne pēc izmantojamā materiālu klāsta, ne pēc tehnoloģijas būtiski neatšķiras no līdzīgas Vācijā.
Apsildāmais baseins gaida hokeja ledu
Rēzeknieši ar mērķtiecīgām investīcijām infrastruktūrā panākuši pilsētas uzplaukumu – uzbūvēta koncertzāle “Gors”, kultūras centrs “Zeimuļš”, ar pietāti pret koka arhitektūru restaurēta Zaļā sinagoga. Tagad uzbūvēts āra apsildāmais peldbaseins.
“No jauna izveidotais sešu celiņu 25 metrus garais peldbaseins atrodas blakus Rēzeknes Olimpiskā centra jaunajai viesnīcai. Tas ir modernākais atklātais un apsildāmais peldbaseins Baltijas valstīs. Baseins tika būvēts ne tikai sportistu vajadzībām, bet arī kā daļa no atpūtas kompleksa. Tas ir mākslīgi apsildāms, tajā uztur aptuveni 27 grādu temperatūru. Laikā, kad to neizmanto sportisti, baseinā relaksējas pilsētas ļaudis. Apsaimniekošana pagaidām izmaksā dārgāk, bet, kad tiks uzcelta hokeja halle, varēs ņemt pāri palikušu siltumu no ledus saldēšanas un tad jau tas nebūs tik dārgi,” spriež Vladimirs Bogdanovs, SIA “Olimpiskais centrs” vadītājs.
Konkursam “Gada būve Latvijā” Latgalē izvirzīti
INŽENIERTEHNISKĀ BŪVE
Dunduru ielas pārbūve posmā no Stiklu līdz Nometņu ielai un divu pievedceļu pārbūve Daugavpilī.
PĀRBŪVE
Dvietes sociālo pakalpojumu centrs, Dvietes pagasts, Ilūkstes novads. Pasūtītājs: Ilūkstes novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Jēkabpils PMK”.
SIA “Margret” ražošanas ēka, Jēkabpils, Viestura iela 35. Pasūtītājs: SIA “Margret”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Jēkabpils PMK”.
PUBLISKĀ JAUNBŪVE
Konditorejas izstrādājumu ražotne, Madona, Dārza iela 16. Pasūtītājs: SIA “Junge”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Wolfsystem”.
Rēzeknes Olimpiskā centra atklātā baseina komplekss. Pasūtītājs: Rēzeknes pilsētas dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Latgalija” – Mihails Bartaševičs.