Foto – Ausma Lukša

Vecas grīdas jaunā dzīve: dēļus var renovēt vai pārklāt ar citu materiālu
 0

Koka dēļu grīda var kalpot ļoti ilgi, tomēr laika gaitā tā izdilst vietās, pa kurām biežāk tiek staigāts. Kā atjaunot vecu grīdu un kā to izdarīt ātrāk un lētāk?

Reklāma
Reklāma

Izlīdzināšana 
ar plāksnēm


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Lai grīdu sakārtotu, tā ir jāizlīdzina. Vienkāršākais veids ir grīdu noklāt ar liela izmēra HDF (“High Density Fiberboard”) jeb augsta blīvuma kokšķiedru plāksnēm, ko agrāk sauca par mēbeļu kartonu. Lai arī ne gluži izsmalcināts grīdas segums, tomēr lēts un vienkārši kopjams, turklāt veido gludu grīdu bez spraugām.

Tradicionālajam mēbeļu kartonam viena puse ir gluda, otra – sīki grubuļaina. Standarta biezums ir 3 mm, bet nelīdzenākai grīdai lieto biezāku. HDF izmantojot kā apakšklāju zem cita seguma, grubuļaino pusi liek uz augšu, savukārt, liekot kā virskārtu, uz augšu liek gludo pusi. Plāksnes ir lielas, mitrumā sabriestot, tās nedaudz izplešas un var uzmest kūkumu. Tāpēc tās iesaka klāt pavasarī, kad beigusies apkure, nedaudz samitrināt un atstāt telpās pāris dienu, lai viegli uzbriest un izplešas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plākšņu lielais izmērs (ap 5 m²) ļauj veidot telpai pa vidu tikai vienu šuvi. Ja šuvi veido pamīšus – ķieģelītī, tad tā mazāk dursies acīs. Plāksnes savienojuma vietās pie grīdas stiprina ar skavām vai 19 mm naglām. Kad noņemtas kājlīstes, HDF gar vienu sienu ar pāris naglām piestiprina pie grīdas un piezāģē, atstājot gar ārsienas perimetru 10 mm spraugu, ko nosedz ar kāj­līsti tā, lai plāksne varētu “staigāt”. Klājot materi­ālu pie otras sienas, to pabāž apakšā fiksētajai plāksnei, atzīmē un nozāģē ar vidēji smalku zāģi. Spraugas piešpaktelē ar grīdas ķiti un noslīpē. Krāso ar tradicionālo grīdas krāsu, vispirms nogruntējot ar grunti vai atšķaidītu grīdas krāsu.

Noklājot grīdu ar plānajām saplākšņa plāksnēm (jāizvēlas augstākā klase – slīpēts un bez zariem), tehnoloģija ir līdzīga. Tiesa, saplāksnis ir mazāka izmēra nekā HDF, toties to var dekorēt krietni daudzveidīgāk: atstāt dabiskā koka krāsā un eļļot, ietonēt vienā vai vairākās krāsās, izmantojot caurspīdīgo vai necaurspīdīgo apdari, vaskot, lakot vai krāsot. Lētāku saplāksni var nopirkt vietās, kur tirgo to atgriezumus.

Ja telpas izmantošanas veids atļauj, piemēram, tā ir guļamistaba, vienkāršs un ātrs risinājums ir telpā ieklāt kādu no grīdas mīkstajiem segumiem. Tos ražo pietiekami platus, lai neveidotos savienojumi. Pirms ieklāšanas gan der noņemt vecās kāj­līstes un piestiprināt jaunas tā, lai brīvi piesegtu mīkstā seguma virspusi, atstājot kādus 10 mm, ko “staigāt”. Ja uz krāsotās grīdas bijis neliels, pāris milimetru dziļš grīdas izdilums, raibajā un matētajā paklājā tas vairs nebūs pamanāms. Tomēr, ja nepieciešams, grīdu zem mīk­stā seguma var izlīdzināt ar HDF. Ja māja ir sausa un ir vismaz otrais stāvs, par grīdas klājumu var izmantot arī linoleju, īpaši tādu, kam ir mīksta apakšdaļa.

Pašizlīdzinošā masa


Lamināta likšanai nepieciešama ideāli līdzena grīda, ko panāk ar pašizlīdzinošo klājumu. Grīdu līmeņo ar kokam piemērotu pašizlīdzinošo masu. Vispirms ar līmeņrādi pārbauda grīdas slīpumu, kas vecās mājās laika gaitā var izrādīties diezgan ievērojams. Jāatrod augstākā vieta un zemākā, gar sienu jānovelk līnija, lai redzētu, cik bieza kārta kurā vietā veidojas un vai tas būs pieņemami. Pirms ielej masu, pārbauda un nostiprina grīdas dēļus – ja tie pārāk locīsies, pašizlīdzinošās masas slānis var saplīst. Tāpat jānotīra atlupusī krāsa, jāaizdara visas spraugas un caurumi.

Reklāma
Reklāma

Kad noņemtas grīdlīstes, grīdu notīra, ar šķīdinātāju nomazgā vaska un tauku atliekas, izsūc ar putekļsūcēju un nogruntē. Pa perimetru sienai uzliek malu lenti. Vadoties pēc instrukcijas, sajauc maisījumu un pa porcijām uzklāj uz grīdas, izgludinot ar gludīklu. Darbu sāk no pretējās puses sienas un atkāpjas uz durvīm. Ja darba laikā veidojas nelielas bedrītes, tās uzreiz piepilda ar masu un ļauj grīdai sacietēt. Masa ātri cietē, un pēc sešām stundām pa to var staigāt. Pēc malu lentes piegriešanas grīdas līmenī var uzklāt izvēlēto grīdas segumu – linoleju, laminātu vai mīksto klājumu. Jāsaglabā bijusī vēdināšana ar pagrīdi, lai neveidotos trupei labvēlīgi apstākļi. Parasti tās ir spraugas gar sienu un grīdu, ko pats var izveidot, ik pa metram izurbjot 
10 mm caurumiņus.

Vecie dēļi kā jauni


Ja dēļu kvalitāte vēl ir apmierinoša, tos var pārkrāsot. Vispirms pārbauda, cik labi vecie krāsojuma slāņi saķērušies. Grīdu izslauka, izmazgā un attauko ar krāsas šķaidītāju. Ar tepi piešpaktelē spraugas, ar vidēja rupjuma smilšpapīru pieslīpē. Jauno grīdas krāsu ekonomijas nolūkos vēlams iejaukt pēc iespējas līdzīgāku vecajai, tad tā labāk pārklāsies. Var arī vispirms nokrāsot izdilušos laukumus un tad ar rullīti vai otu krāsot visu grīdu. Stingrāks ir vairāku plānu kārtu segums nekā viena bieza kārta. Grīda pilnīgi nožūst pēc septiņām dienām. Matētās krāsas ir grūtāk kopjamas, par izturīgākajām uzskatāmas divkomponentu krāsas.

Ja veco krāsu vēlas noņemt, to dara ar karstā gaisa celtniecības fēnu. Pēc tam grīdu slīpē ar speciālām slīpēšanas mašīnām, kuras var iznomāt (līdzi jāņem pase un drošības nauda, kas gan ir ievērojami liela). Laikus jānodrošinās ar pietiekamu daudzumu slīplentes, kuras patēriņš atkarīgs no grīdas līdzenuma un krāsas biezuma. Vispirms noņem grīdlīstes, ar āmuru un dornīti iedzen grīdā naglas. Vispirms slīpē ar rupjāku smilšpapīru, tad ņem smalkāku. Virzās pa diagonāli no stūra uz stūri, pēc tam šķērsām un tad paralēli sienām koka šķiedras virzienā, izslīpējot rupjā smilšpapīra skrāpējumus. Joslu gar sienām slīpē ar rokas slīpmašīnu. Ieteicams, ka darba laikā telpā ir prožektors, kas nodrošina sānu gaismu un iespēju kontrolēt slīpējuma kvalitāti. Pirms pēdējā slīpējuma aizšpaktelē caurumus un noslīpē ar smalku smilšpapīru.

Bieži vien biezā krāsas kārta apgrūtina slīpēšanu un racionālāk ir izmantot grīdas ēvelmašīnu. Tiesa, tad labāk aicināt speciālistu. Vecas dēļu grīdas spraugu aizdarīšanai vislabāk izmantot elastīgo špakteli, kas nedrūp un ļauj kokam brīvi izplesties un sarauties.

Grīdu var tonēt, eļļot, vaskot, lakot vai krāsot, tāpat praktizē pārklāt ar caurspīdīgu segumu, lai kādu laiku papriecātos par koka šķiedru dabisko skaistumu.

Ja grīdas dēļi stipri sašķiebušies vai to nestspēja ir zudusi, jādomā par jaunu grīdu. Taču attapīgi meistari apgriež otrādi vecos grīdas dēļus. Vispirms noņem grīdlīstes un no vienas malas uzmanīgi demontē dēļus, izmantojot namdara lauznīti – tā saukto āža kāju. Kad dēļi ir apgriezti, tos tādā pašā kārtībā pienaglo un naglas iegremdē. Grīdu noēvelē, piešpaktelē ar cieto vai elastīgo ķiti un piekrāso.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.