Kā rīkojaties, kad vecāki atsakās no bērnu profilaktiskās vakcinēšanas? Atbild ārsti 0
Dzintra Tereško, ģimenes ārste Saldū: “Tādu gadījumu nav daudz, bet ir – atsakās vai nu ticības dēļ, vai arī tāpēc, ka salasās internetā vai kur citur par visādiem “pētījumiem” un saklausās visādas “gudrības”. Piemēram, ka meitene kļūs neauglīga, ka sametīsies zarnas un notiks citas sliktas lietas. Brīdinām, ka rotavīrusa infekcija, garais klepus, difterija, arī vairākas citas saslimšanas, ja nav veikta profilaktiskā vakcinācija, var izraisīt ļoti smagas sekas, pat letālu iznākumu. Tik un tā atsakās. Un par to parakstās.
Atceros – kad uzsāku savas darba gaitas, atveda kādu nepotētu zīdaini ar garo klepu, apstājās elpošana. Toreiz bērnu izdevās glābt, bet ne vienmēr tā notiek.”
Evita Valdmane, ģimenes ārste Jelgavā: “Vistrakāk ir tad, kad ārstam ļoti strikti pasaka – jūs mums nekad neko nepiedāvājiet! Protams, nedrīkst nolaist rokas, ik pa laikam tādiem vecākiem jautāju, vai viņi nav mainījuši savu viedokli. Cenšos noraidošo attieksmi mainīt. Visādi notiek. Uztrauc, ka nevakcinēto bērnu skaits palielinās. Agrāk vecāki potēšanai daudz vairāk uzticējās. Varbūt arī necentās būt tik pārgudri. Tagad tāda mode – runāt par to, ko neaptver un nesaprot.
Gadās mammas un tēti, kas pārliecināti, ka tai vai citā jautājumā ir gudrāki par mediķiem. Domāju, sabiedrībai vairāk jāskaidro, ka nevakcinēto bērnu skaita palielināšanās var izraisīt slimību uzliesmojumus un ka tas var kļūt bīstami.”
Lonards Augusts, ģimenes ārsts Jēkabpilī: “Protams, grūti samierināties, ka bērnu mammas no vakcinēšanas atsakās. Tie vecāku paraksti zīdaiņus neglābs. Paldies Dievam, ļaunākais manā praksē nav gadījies.”
Ņina Gailīte, ģimenes ārste Valmierā: “Aptuveni puse no tiem vecākiem, kas atsakās, to dara savas ticības dēļ, puse – vairāk uzticas nevis medicīnai, bet gan tam, ko izlasa vai uzzina no “gudriem” cilvēkiem. Ar varu piespiest piekrist vakcinēšanai nevaram.”