Vecāku finanšu iespaids uz bērnu 0
Sen zināma patiesība vēsta, ka bērni ir vecāku spogulis. Bērni atdarina savu vecāku rīcību un pārņem to attieksmi pret konkrētām lietām. Un tas attiecināms uz visām dzīves jomām, arī finanšu. Ja vecāki neprot pārvaldīt savas finanses, sagaidāms, ka arī viņu bērni nebūs veiksmīgi finanšu lietās, jo tiem no mazotnes nebūs parādīts pareizais modelis, kā pelnīt, tērēt, taupīt un, kā plānot finanšu plūsmu.
Tāpat ir veikti pasaules mēroga pētījumi, kuru rezultāti apstiprina, ka pastāv spēcīga saikne starp vecāku finansēm un bērnu kompetenci, kas ietver gan izglītības līmeni, gan arī sociālās prasmes. Ticis pierādīts, ka bērni no maznodrošinātām ģimenēm diemžēl dzīvē sasniedz zemākus rezultātus nekā bērni, kas nākuši no pārtikušām ģimenēm. Pamatā tas ir skaidrojams ar to, ka nabadzīgiem bērniem ir pieejama zemāka līmeņa izglītība un ierobežotas iespējas apmeklēt ārpus skolas nodarbības, kas sniedz ne tikai papildus kādas tehniskās iemaņas, kā dejošana, hokeja spēlēšana, bet arī uzlabo bērnu sociālās prasmes, kas ir vienlīdz svarīga prasība darba tirgū uzreiz pēc izglītības un pieredzes.
Protams, pastāv arī otra galējība, kad turīgu ģimeņu bērniem ir vērojamas uzvedības problēmas, kas ir kā sekas tam, ka vecāki, lai bērniem viss būtu, pārāk daudz laika pavada darbā, tādēļ nepavada laiku kopā ar savām atvasēm. Vecāku piedalīšanās bērnu audzināšanā ir nozīmīgs faktors, lai bērni izaugtu par sociāli labvēlīgām personām.
Tas ir skaidrs, ka gan finanšu resursi, gan vecāku izglītības līmenis, gan arī audzināšana ietekmē bērnu nākotni. Pētījumos atklājās, ka finanšu situācija ģimenē ietekmē bērnu tieši un netieši. Pie tiešiem faktoriem ir pieskaitāma bērnu iespējas izvēlēties labāku vai sliktāku skolu, iespēju apmeklēt pulciņus, doties mācību braucienos uz ārvalstīm. Savukārt pie netiešiem pieskaitāmi tādi faktori, kā vecāku garīgā veselība jeb šajā gadījumā depresija, ar kuru sirgst daudzi pieaugušie ar zemiem ienākumiem, jo tiem ir nepārtraukts stress par rēķinu nomaksāšanu. Nereti ģimenes ar zemiem ienākumiem, lai nomaksātu rēķinus, izmanto kredītu sniegtās iespējas. No vienas puses, tas ir situācijas risinājums, no otras puses, šeit ir vērtējams, kādu kredīta veidu vecāki izvēlas, kas liecina par to finanšpratību. Ja vecāki izvēlas ātro kredītu, tad tas ir īslaicīga problēmas atlikšana, taču, ja vecāki izvēlas tādu aizdevuma veidu kā kredītlīnija, patēriņa kredīts vai jebkurš cits ilgtermiņa kredīts, tad vecākiem pat ar zemiem ienākumiem ir iespēja rast problēmas risinājumu.