Vecākiem, kuru bērniem ir neatgriezeniska invaliditāte, tas nebūs ik pēc pieciem gadiem jāpierāda 0
Valdība atbalstījusi Labklājības ministrijas (LM) ierosinājumu paplašināt iespējas invaliditāti bērnam noteikt līdz 18 gadu vecumam.
Kā norāda LM, līdz šim bērnam līdz 18 gadu vecumam invaliditāti galvenokārt noteica tikai uz sešiem mēnešiem, vienu gadu, diviem vai pieciem gadiem, un tikai atsevišķos gadījumos bērnam invaliditāti varēja noteikt uz periodu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai. Gadījumos, kad bērnam ar noteikumos neminētiem veselības traucējumiem radušies stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, komisija varēja noteikt invaliditāti ilgākais līdz pieciem gadiem.
Ministrija skaidroja, ka līdz ar to pastāvēja iespēja, ka līdz bērna pilngadības sasniegšana ekspertīze jākārto vairākas reizes un attiecīgi ik reizi jāiesniedz nepieciešamā dokumentācija.
LM sagatavotie grozījumi ļaus invaliditātes termiņu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai noteikt visiem bērniem ar stabiliem un neatgriezeniskiem funkcionēšanas ierobežojumiem neatkarīgi no to pakāpes, bet kuru dēļ invaliditāte ir bijusi nepārtraukti noteikta vismaz vienu vai vairāk gadus. Lai bērnam varētu noteikt invaliditāti uz šo periodu, pirms tam bērnam vismaz vienu gadu jābūt noteiktai invaliditātei bez pārtraukumiem.
Pēc LM paustā, izstrādātie grozījumi risina gadījumus, kad bērnam līdz šim pirmajā vai vairākās atkārtotās ekspertīzes reizēs nav noteikta invaliditāte līdz 18 gadu vecumam, bet situācija liecina, ka bērnam ir iestājušies slimības vai traumas radīti stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi.
Grozījumi došot iespēju saņemt sociālās garantijas par bērnu līdz bērna pilngadības sasniegšanai bez atkārtotas dokumentu kārtošanas un iesniegšanas komisijā. Vienlaikus grozījumi neizslēdz iespēju, ka, mainoties funkcionēšanas ierobežojumu smaguma pakāpei, var iesniegt pieprasījumu veikt atkārtotu ekspertīzi.
LM norāda, ka grozījumi neparedz ieviest jaunas administratīvās procedūras, tomēr saistībā ar bērnu ar stabiliem un neatgriezeniskiem funkcionēšanas ierobežojumiem ekspertīzēm šīs procedūras būs jāveic retāk, tādējādi samazinot administratīvo slogu.
Vienlaikus LM norāda, ka jāņem vērā, ka patlaban jau 40% no bērnu ar invaliditāti skaita ir noteikts invaliditātes termiņš līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai un nav iespējams noteikt, cik bērniem no atlikušajiem 60% vēl būs iespējams noteikt invaliditāti uz periodu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.