Foto. Scanpix/REUTERS/Lisa Leutner

Vecāki un skolotāji vienoti: nepieciešams ierobežot telefona lietošanu skolā starpbrīžos, lai veicinātu bērnu socializāciju un koncentrēšanos uz mācībām 45

Skolēnu vecāki un skolotāji atbalsta ideju ierobežot telefona lietošanu starpbrīžos skolā, liecina uzņēmuma “Tele2” un “Norstat” veiktās aptaujas dati.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Šādu ieceri atbalstītu 84% vecāku un 95% skolotāju. Viņuprāt, ierobežojot telefonu lietošanu starpbrīžos, skolēni apgūtu citas prasmes, piemēram, sadarbību un komunikācijas prasmes, kā arī tas ļautu labāk koncentrēties mācību vielai stundu laikā. Vecāki un skolotāji ir vienisprātis, ka skolēniem tā būtu iespēja meklēt citas nodarbes starpbrīžos, pašiem izdomāt spēles un rotaļas.

Nekontrolēta telefona lietošana starpbrīžos rada plašu problēmu loku, tostarp skolēni nekomunicē savā starpā, kļūst vienaldzīgi, tiem ir grūtības koncentrēties mācību vielai. Tāpat klasēs rodas konflikti, jo skolēni vēlas turpināt lietot telefonu, arī sākoties mācību stundai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī skolās ir noteikumi attiecībā uz telefonu lietošanu, pamatā tie attiecas uz telefonu lietošanu mācību stundu laikā, izriet no aptaujas rezultātiem. Tikai 5% gadījumu telefoni skolās ir aizliegti pilnībā, bet 3% gadījumu – starpbrīžos.

Kā aptaujā atzīst 55% skolotāju, tad telefonu lietošana starpbrīžos pēc tam rada arī konfliktus klasē, jo skolēni vēlas turpināt lietot telefonu, sākoties mācību stundai. Tas savukārt noved pie tā, ka bērniem ir grūtības koncentrēties mācību vielai.

Aptaujas dati rāda, ka 58% skolēnu pārkāpj telefona lietošanas noteikumus skolās, turklāt katrs otrais skolēns atzina, ka regulāri saņem aizrādījumus no skolotājiem vai skolas personāla par telefona lietošanu skolā.

Vairāk nekā puse jeb 52% jauniešu vecumā no 12 līdz 18 gadiem viedtālruņus lieto vairāk nekā piecas stundas dienā. Skolas laikā visbiežāk mobilie telefoni tiek lietoti starpbrīžos un no rīta pirms stundu sākuma. Vienlaikus 35% jauniešu atzina, ka mēdz telefonus izmantot arī mācību stundu laikā.

Lietojot telefonus skolās, jaunieši visbiežāk tajos patērē video saturu “TikTok” un “YouTube” platformās, sarakstās ar draugiem, izmanto sociālos tīklus un spēlē spēles.

“Tele2” aptauja veikta sadarbībā ar “Norstat” 2024.gada augustā. Kopumā tika aptaujāti 505 skolēnu vecāki, 306 bērni vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kā arī 109 skolotāji.

LA.LV Aptauja

Kā Jūs vērtējat ideju ierobežot skolēnu telefonu lietošanu starpbrīžos skolā?

  • Pilnībā atbalstu — tas palīdzētu bērniem attīstīt socializēšanās un koncentrēšanās prasmes.
  • Daļēji atbalstu — varētu būt noderīgi, bet nepieciešami izņēmumi.
  • Neatbalstu — telefona lietošana starpbrīžos nav problēma.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.